Zamknij

Wilk biegał po osiedlu, między domami. "Trudno to wyjaśnić, to niespotykane"

14.12.2021 21:03
Wilk na osiedlu
fot. Facebook: Mirosław Myszka

Między miejscowościami Podpłomień i Dobra (woj. małopolskie) zaobserwowano wilka, który w biały dzień biegał po osiedlach mieszkalnych. Zdaniem specjalistów, to zjawisko trudne do wytłumaczenia. - Trudno wyjaśnić zachowanie wilka, o którym mowa. To dość niespotykane - mówi Paweł Twaróg, Starszy Specjalista Służby Leśnej ds. gospodarki leśnej.

Wilk został zauważony kilka dni temu po godz. 10:00. Nagrał go jeden z kierowców, który akurat jechał drogą krajową 28 w Podpłomieniu (woj. małopolskie). Zwierzę biegało po osiedlu mieszkalnym, między domami. Po chwili przebiegło także przed drogę. Nagranie trafiło do mediów społecznościowych.

Specjaliści nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego wilk o tak wczesnej porze pojawił się w miejscu, w którym mieszkają ludzie. - Wilk jest dzikim zwierzęciem, które prowadzi tryb życia z dala od ludzi. To zwierzęta, które najczęściej żerują nocą - wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Paweł Twaróg, Starszy Specjalista Służby Leśnej ds. gospodarki leśnej.

Wilk biegał po osiedlu mieszkalnym. "Trudno to wyjaśnić, to niespotykane"

- Trudno wyjaśnić zachowanie wilka, o którym mowa. To dość niespotykane, choć należy pamiętać o tym, że wilki w tych okolicach były, są i będą. Od dawna istniał też konflikt między wilkami a człowiekiem - dodał Twaróg.

Ekspert podkreśla jednak, że z reguły wilki boją się ludzi. W przypadku ewentualnego spotkania, zwierzę prawdopodobnie by uciekło. - Wedle badań, wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka, ale jak widać po tym przypadku, zwierzęta te mogą zmieniać swoje zachowania - ocenił Twaróg.

W sytuacji spotkania na swojej drodze wilka należy pamiętać o tym, aby zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów i gestów i nie uciekać. Wówczas zwierzę prawdopodobnie oddali się.

RadioZET.pl/ Gazeta Krakowska

C