Zamknij

Malta Festival pozywa Ministerstwo Kultury. Chodzi o wstrzymaną przez Glińskiego dotację

Redakcja
07.06.2018 10:46
Gliński
fot. Jacek Domiński/East News

Fundacja Malta złożyła pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa dofinansowania, które przed rokiem wstrzymał szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Dotacja utrudniła organizację ubiegłorocznego festiwalu Malta Festival Poznań.

Bezpośrednim powodem wstrzymania dotacji dla Malty przez ministra Piotra Glińskiego był fakt, że jednym z kuratorów festiwalu był Oliver Frljić, chorwacki reżyser kontrowersyjnego spektaklu „Klątwa”. Ubiegłoroczna prezentacja jego sztuki w Teatrze Powszechnym w Warszawie wywołała oburzenie prawicowych i kościelnych środowisk.

Fundacja Malta składa pozew

Dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński poinformował w przesłanym w czwartek PAP oświadczeniu, że w tym tygodniu Fundacja Malta złożyła pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa przyznanego dofinansowania. Podkreślił, że dotacja została przyznana na mocy trzyletniej umowy zawartej w 2016 r., a Fundacja wypełniła wszystkie warunki zawartej umowy, co czyni odmowę wypłaty dofinansowania bezzasadną.

Merczyński dodał, że po tym, jak minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zadeklarował, że Malta nie otrzyma dotacji na realizację 27. edycji festiwalu, fundacja kierowała „kolejne pisma wzywające do wypełnienia warunków podpisanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego umowy”.

Gliński krytykował Frljicia

Piotr Gliński informował przed rokiem, że Malta pod kuratelą Oliviera Frljića nie gwarantuje „włączenia odbiorcy w dialog” i może zniechęcić do udziału w tym wydarzeniu”. Jak oświadczył, tym samym naruszono warunki umowy zawartej z MKiDN, dlatego odmówił finansowania tego wydarzenia.

Zobacz także

W opinii ministra „wydarzenie, na którego realny kształt ma wpływ Oliver Frljić, zagrażać może podstawowym zasadom współżycia społecznego, których obrona w wymiarze kulturowym jest m.in. powinnością ministra kultury i dziedzictwa narodowego”. „Spektakl teatralny może i powinien stawiać trudne pytania, prowokować do refleksji i dialogu, jednak w żadnym wypadku nie powinien funkcjonować, jako detonator społecznego konfliktu, jak «dzieła» Frljića” – zaznaczył szef resortu kultury.

Z tymi zarzutami nie zgodził się dyrektor festiwalu Malta Michał Merczyński, który podkreślał przed rokiem, że nazwiska obu kuratorów 27. edycji Malta Festival Poznań, Olivera Frljića oraz Gorana Injaca, a także szczegóły przygotowanego przez nich programu zostały zawarte we wniosku dotacyjnym złożonym przez Fundację Malta w listopadzie 2015 r. Decyzja o przyznaniu dofinansowania w wysokości 300 tys. zł została zatwierdzona na podstawie tego właśnie wniosku.

Zbiórka na dotację, reżyser nie przyjechał

W związku z brakiem dotacji organizatorzy festiwalu zainicjowali w ub. roku akcję crowdfundingową pod hasłem „Zostań ministrem kultury”. Do udziału w przedsięwzięciu zachęcali aktorzy, m.in. Danuta Stenka i Maja Ostaszewska, Maja Komorowska czy Magdalena Cielecka. Zebrano prawie 400 tys. zł.

Zobacz także

– Po zasądzeniu przez sąd dofinansowania wynikającego z zawartej umowy środki uzyskane w crowdfundingu, które obecnie tymczasowo pokrywają zobowiązania związane z Malta Festival Poznań 2017, zostaną,– jak wcześniej informowaliśmy, przekazane na działania statutowe Fundacji” – podał Merczyński w oświadczeniu. Na znak protestu przeciwko decyzji ministra kultury kurator Malty Oliver Frljić nie przyjechał do Poznania.

Poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r. jako platforma prezentacji sztuki eksperymentalnej, offowej; dziś jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna, 28. edycja Malta Festival Poznań odbędzie się w dniach 15-24 czerwca.

RadioZET.pl/MP