Zamknij

Mama Plus — dla kogo premia za drugie dziecko? Rafalska wyjaśnia

Redakcja
16.04.2018 09:24
Elzbieta Rafalska
fot. PAP

Na konwencji PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział powstanie programu Mama Plus, który w założeniu ma poprawić sytuację finansową matek w Polsce i zachęcić kobiety do zachodzenia w ciążę. Komu należy się premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka? O szczegółach programu mówiła minister Elżbieta Rafalska w rozmowie z „Super Expressem”.

Jarosław Kaczyński omówił szczegóły programu Mama Plus podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Trzcianki (woj. wielkopolskie). Program „Mama Plus” ma być zachętą do posiadania większej liczby dzieci. Prezes PiS zapowiedział, że w ramach programu matki z dziećmi będą mogły bezpłatnie jeździć komunikacją miejską, a matki uczęszczające na studia mają uzyskać „szereg przywilejów”.

Zobacz także

— Te panie, które urodziły czwórkę dzieci i nie pracowały, będą miały emeryturę. Natomiast małżeństwa, które zdecydują się szybko na kolejne dziecko, będą miały różnego rodzaju przywileje, pierwszeństwa i wsparcie — mówił Jarosław Kaczyński. 

Mama Plus: premia za drugie dziecko — dla kogo świadczenia?

Kluczowe jest tutaj słowo „szybko”. Kto otrzyma świadczenie w ramach programu Mama Plus? Na konwencji PiS Beata Szydło mówiła, że warunkiem jest „szybkie” rodzenie dzieci. O szczegółach programu mówiła minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. 

W zapowiedziach programu mówi się o premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Minister Rafalska poinformowała, że z programu Mama Plus skorzystają kobiety, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od momentu narodzin pierwszego dziecka. Rafalska w rozmowie z „SE” powiedziała, że premia oznacza wydłużony urlop macierzyński. — Myślimy jednak o dodatkowych bonusach, o zagwarantowaniu pierwszeństwa w żłobkach i przedszkolach, o innych formach — zaznaczyła w wywiadzie. 

Program Mama Plus przewiduje także m.in. darmowe leki dla kobiet w ciąży. 

RadioZET.pl/Gazeta.pl, Super Express/KM