Zamknij

Nawet 30 tysięcy złotych kary. Rząd przyjął projekt noweli ustawy

28.07.2021 09:34
Zmiany Kodeksu Drogowego, rząd przyjął nowelę ustawy
fot. NewsLubuski/East News

Rząd przyjął projekt nowej ustawy Prawo o ruchu drogowym, która m.in. zaostrza kary za wykroczenia drogowe do nawet 30 tysięcy złotych, czy jazdę pod wpływem alkoholu. Ceny za obowiązkową polisę OC mają być powiązane z punktami karnymi, a te ostatnie będą "kasowały się" nie po roku, a dopiero po dwóch latach.

Rząd przyjął w trybie obiegowym nowelę ustawy Prawo o ruchu drogowym. Już wcześniej informowaliśmy o planowych zmianach, które surowiej dotkną kierowców za jazdę pod wpływem alkoholu oraz znacząco przekraczających dozwoloną prędkość.

Kary nawet do 30 tys. zł. Jakie zmiany w noweli Kodeksu drogowego przyjął rząd?

  • Wzrośnie maksymalna kwota grzywny za wykroczenie drogowe, z 5 do 30 tys. zł
  • Podwyższono opłatę za mandat karny – ma wynieść do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o ponad 30 km/godz. W przypadku recydywy będzie to od 3 tys. zł do 5 tys. zł. To nawet 10-krotny wzrost, od wielu lat mandaty za przekroczenie prędkości nie przekraczają 500 złotych.
  • Renta dla najbliższych ofiary wypadku drogowego. Projekt wprowadza obowiązek opłacania renty najbliższym członkom rodzin ofiar wypadków, w których udowodniono przestępstwo umyślne. "Dotychczasowe przepisy nie zapewniały żadnej koordynacji pomiędzy postępowaniem karnym i cywilnym ws. renty po zmarłym, co stawiało w szczególnie niekorzystnej sytuacji osoby małoletnie albo z niepełnosprawnością, które straciły opiekuna" - czytamy.
  • Niższe stawki OC dla jeżdżących bezpiecznie. Nowe prawo uderzy po kieszeni kierowców, którzy regularnie zbierają punkty karne. Zapłacą oni więcej za obowiązkową polisę OC. "Projekt ustawy umożliwi udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych. Po zakończeniu oceny ryzyka zakład ubezpieczeń będzie miał obowiązek niezwłocznie usunąć dane o punktach karnych kierowcy" – czytamy.
  • Punkty karne będą "zerowały się" dopiero po 2 latach. Ponadto, po zmianach kierowca będzie mógł dostać za jednym razem nawet do 15 pkt karnych, do tej pory było to 10.
  • Wyższe i surowsze kary za jazdę pod wpływem alkoholu. "Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie podlegało karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny sprawca będzie podlegał karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1 tys. zł" - podał resort infrastruktury. 

Zmiany mają wejść w życie od początku grudnia 2021 roku. Projekt rządowy trafi teraz do Sejmu, następnie – po planowym uchwaleniu – procedura przeniesie się do Senatu. Zwieńczeniem legislacji będzie podpis ustawy przez prezydenta RP. Za wdrażane zmiany odpowiadają resorty infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości.

RadioZET.pl/PAP/Ministerstwo Infrastruktury