Zamknij

Mandaty za brak maseczek w czwartej fali. Dotarliśmy do pisma wojewody

22.11.2021 16:42

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł nakazuje, aby strażnicy miejscy zaczęli nakładać mandaty za brak maseczek w galeriach handlowych i komunikacji miejskiej. Radio ZET dotarło do pisma, które wojewoda skierował w tej sprawie do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Policja
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Jak ustalił Mariusz Gierszewski, dziennikarz śledczy Radia ZET, w piśmie Konstanty Radziwiłł powołuje się na ustawę z 28 października 2020 roku, która wprowadziła zmiany do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

"W związku z tym, należy uznać, że w aktualnym stanie prawnym strażnicy straży gminnych/miejskich są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenie z art. 116 Kodeksu wykroczeń, w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii, na mocy art. 54a ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi" – napisał wojewoda Mazowiecki.

Obostrzenia do końca listopada

Obostrzenia dotyczące utrzymywania co najmniej półtorametrowego dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki w różnych przestrzeniach zamkniętych zostały przedłużone na początku miesiąca do 30 listopada. Nowe rozporządzenie rządu zmieniło m.in. przepisy dotyczące obowiązkowego noszenia maseczek w szkołach i na uczelniach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek (22 listopada) o 12 334 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 8 osób z COVID-19. Dokładnie rok temu wykryto 18 467 nowych przypadków, tydzień temu – 9512. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 20,2 mln osób.

loader

RadioZET.pl