Zamknij

Mandaty zamiast policyjnych pouczeń. Do Sejmu trafiła anonimowa petycja

Redakcja
24.12.2018 13:28
Mandaty zamiast policyjnych pouczeń. Do Sejmu trafiła anonimowa petycja
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

Do sejmu trafiła anonimowa petycja w sprawie zlikwidowania policyjnych pouczeń. Oznacza to, że nawet za drobne wykroczenia drogówka miałaby wlepiać mandaty.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W piśmie możemy przeczytać między innymi, że pouczenie nigdy nie było i nie jest skutecznym środkiem wychowawczym i zachęca funkcjonariuszy do przyjmowania korzyści majątkowych.

Mundurowi nie zgadzają się z proponowanymi zmianami. Rzecznik policji - Mariusz Ciarka, jest zdziwiony komentując proponowane zmiany i mówi ''Rzeczpospolitej'', że na całym świecie policja ma prawo do pouczania sprawców błahych wykroczeń.

Zobacz także

Na stronie NSZZ Policjantów pojawił się nawet artykuł z nagłówkiem: ''petycja w sprawie wprowadzenia obowiązkowych badań psychicznych dla autorów sejmowych petycji''. Nieoficjalnie mówi się, że pomysł zlikwidowania pouczeń powstał po proteście policjantów.

W wakacje drogówka wystawiała zdecydowanie więcej pouczeń niż mandatów, co spowodowało spore straty w budżecie państwa. W sierpniu wypisali tylko 74 tysiące mandatów. Dla porównania w sierpniu ubiegłego roku było ich ponad 450 tysięcy.

Jak pokazują policyjne dane, jedynie 5 procent wszystkich wykroczeń kończy się pouczeniem.

RadioZET.pl/rosi/DG