Zamknij

"Ani pana, ani plebana”, "To Kościół buduje podziały między nami". Kilkaset osób demonstrowało na Manifie w Poznaniu

Redakcja
02.03.2019 19:21

Przeciwko wyzyskowi i przemocy wobec kobiet demonstrowało w sobotę pod poznańska Katedrą około 300 osób. "Wolność wyboru zamiast terroru", "Moje ciało, moje prawo" - to niektóre z haseł, jakie wznosili uczestnicy manifestacji.

"Ani pana, ani plebana”, "To Kościół buduje podziały między nami". Kilkaset osób demonstrowało na Manifie w Poznaniu
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Poznańska Manifa miała zwykle charakter przemarszu przez centrum miasta. W tym roku organizatorzy musieli zrezygnować z tej formuły demonstracji i zaprosili uczestników na plac przed poznańską Katedrę. Wcześniej bowiem kilkadziesiąt organizacji zgłosiło manifestacje w różnych częściach miastach w ten weekend, a także w następny.

Zobacz także

"W tym roku była próba przyblokowania nas przez środowiska skrajnie prawicowe. Paradoksalnie skończyło się na tym, że spotykamy się pod Katedrą, która jest miejscem symbolicznym, bowiem przeciwstawiamy się też przemocy ze strony Kościoła. Uważamy, że jest to miejsce bardzo trafne do obecnej sytuacji" - powiedziała jedna z współorganizatorek spotkania Malwina Pokrywka.

"To my jesteśmy rewolucją"

Hasłem przewodnim sobotniej Manify było "Ani pana, ani plebana, to my jesteśmy rewolucją". "Obydwa te człony hasła są niezwykle ważne. Sprzeciwiamy się władzy, wyzyskowi, przemocy i eksmisjom. Zarówno ze strony państwa, osób, które posiadają władzę, ale właśnie także ze strony Kościoła. Druga część hasła ma charakter międzymiastowy - dla nas jest ważne, abyśmy razem działali z innymi osobami. Nie zawsze możemy liczyć na pomoc państwa, Kościoła, ale zawsze możemy liczyć na swoje wsparcie" - wyjaśniła inna współorganizatorka Maja Staśko.

Pokrywka dodała, że Manifa ma też pokazać jedność kobiet, gdyż - jej zdaniem - rządzący starają się je podzielić. "Uważamy, że zarówno politycy, jak i Kościół starają się podzielić kobiety, napuszczać je na siebie wzajemnie, siać nienawiść. My przychodzimy tutaj z hasłami jedności, z hasłem rewolucji troski, czyli troszczenia się o siebie i pomocy wzajemnej" - mówiła.

mid-19302114
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Demonstranci: Kościół buduje podziały między nami

Demonstrujący w przemówieniach wskazywali na złą sytuację kobiet i ignorowanie ich praw przez władze. Krytykowali też Kościół za m.in. wspieranie środowisk nacjonalistycznych.

"Z ambon padają wezwania do prześladowania uchodźców, osób LGBT, innego wyznania czy pochodzenia i innych poglądów politycznych. To Kościół jest m.in. odpowiedzialny za budowanie podziałów między nami" - mówiła ze sceny jedna z uczestniczek.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK