Zamknij

Znamy treść wspólnego manifestu PO i Nowoczesnej. Co proponują wyborcom?

Redakcja
16.02.2018 13:35
Znamy treść wspólnego manifestu PO i Nowoczesnej. Co proponują wyborcom?
fot. Jacek Dominski/East News

Platforma Obywatelska i Nowoczesna ogłosiły w piątek w Sejmie wspólny manifest programowy na wybory samorządowe. Jak podkreślali politycy obu partii, ma to być krok milowy do wspólnej koalicji.

Sekretarz generalny Nowoczesnej, Adam Szłapka, podczas wspólnej konferencji prasowej powiedział, że manifest programowy obu partii zatytułowany „Bliżej ludzi” zawiera postulaty, z którymi powstawała Nowoczesna, a które realizuje również PO.

— Mamy podobną filozofię myślenia o samorządzie — mówił.

Dodał, że „to porozumienie otwiera nam drogę do porozumienia politycznego, które najprawdopodobniej zawrzemy na wybory samorządowej, sejmikowe”.

Zagłosuj

Na którą partię/ugrupowanie zagłosowałbyś/aś w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

Poseł PO Mariusz Witczak powiedział, że „porozumienie programowe, nasza koalicja ma być oparta na wartościach, [...] na twardym fundamencie i dlatego ten manifest programowy jest dla nas kluczowy. Odpowiada na zasadnicze pytanie, o co chcemy się bić w tych wyborach samorządowych, o jaką Polskę chcemy walczyć dla Polek i Polaków”.

Wśród punktów zawartych w manifeście znajdują się m.in.: czystość powietrza i rozwiązanie kwestii smogu; wprowadzenie budżetów zadaniowych; dokończenie decentralizacji państwa, przeniesienie całej władzy w regionie na samorządy; wzmocnienie rad dzielnic, osiedli, sołectw oraz zwiększenie bezpośredniego udziału obywateli w podejmowaniu decyzji; decentralizacja finansów polegająca na tym, aby dochody z PIT i CIT zostały tam, gdzie są płacone; utworzenie mechanizmu solidarnościowego dla najsłabszych samorządów; uchwalenie ustawy metropolitarnej; wsparcie polityki rewitalizacyjnej czy utworzenie Krajowej Polityki Wiejskiej i Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi.

RadioZET.pl/pap/maal