Zamknij

Manifestacje w całej Polsce. Ale już mniej liczne niż w ostatnich dniach

Redakcja
26.07.2017 22:53

W środę znów w całej Polsce manifestowano przeciw reformie sądownictwa. Zgromadzonych było co prawda dużo mniej niż w ostatnich dniach, ale nadal dało się wyczuć zdecydowaną niezgodę na sytuację w państwie.

Manifestacje
fot. PAP

W całym kraju, po tygodniu wzmożonych protestów i napiętej atmosfery, powoli opadają emocje. Weta Andrzeja Dudy wobec dwóch z trzech ustaw wchodzących w skład tzw. reformy sądownictwa, uspokoiły falę demonstracji.

Oczywiście, to nie koniec, ponieważ temat zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości może jeszcze - najpewniej po wakacjach - powrócić. Wiedzą o tym ci, którzy dzisiaj również zgromadzili się, choć mniejszej liczbie.

Sąd Najwyższy

Przed Sądem Najwyższym w Warszawie odbył się kolejny wiec poparcia dla sędziów. Zebrani odśpiewali hymn Polski, skandowano: "konstytucja", "wszyscy razem, pięści w górę, obalimy dyktaturę", "wolne sądy",  "3 razy weto":

Strajk Kobiet pod siedzibami PiS-u

Wcześniej przed siedzibami PiS w całym kraju protestował Ogólnopolski Strajk Kobiet. Na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie przy dźwiękach bębnów uczestnicy skandowali: "My dziś wszyscy tu stoimy, państwo prawa obronimy!". Wyrażano też niezadowolenie z decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Jak powiedziała Natalia Graniewska z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, wybór miejsca protestu nie jest przypadkowy. - Wszyscy dobrze wiemy, kto ustala najważniejsze decyzje w państwie - dodała.

- Uznałyśmy, że jest to też takie miejsce, które znajduje się w każdym mieście, więc będzie najłatwiej nas wszystkich połączyć, aby się zebrać pod siedzibą aktualnie rządzącej partii - podkreśliła Graniewska.

Wrocław

Kilka tysięcy osób zebrało się na wrocławskim rynku. Wcześniej przed Sądem Okręgowym utworzyli tak zwany łańcuch Światła jako wyraz poparcia dla sędziów i sprzeciw wobec reformy sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Na rynku powitał ich Prezydent Wrocławia słowami "niech moc będzie z wami" a Władysław Frasyniuk, legenda Solidarności mówił że przyszedł czas na młodych.

We Wrocławiu był to ostatni codziennych wieczornych protestów związanych w pakietem ustaw o zmianach w sądownictwie częściowo zawetowanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Protestowały osoby związane z już istniejącymi organizacjami jak Obywatele RP, Strajk Kobiet, KOD czy z opozycyjnymi partiami politycznymi, a także zwykli obywatele. 

Pozostałe miasta

A tak demonstrowano dziś w innych miastach Polski - zarówno pod egidą OSK, jak i pod hasłem "łańcuch światła":

RadioZET.pl/PAP/GW/Twitter/MP