Zamknij

Manifestacje poparcia dla Marszu Równości. Tłumy na ulicach polskich miast

26.07.2019 00:16
Manifestacja
fot. Twitter/Grażyna Wiatr

Kraków, Poznań, Wrocław, Olsztyn, Łódź, Kielce - to tylko niektóre z miast, a których zorganizowano manifestacje poparcia dla uczestników Marszu Równości, który w sobotę przeszedł w Białymstoku. Wydarzenia, w których wzięło udział tysiące ludzi, miały również na celu sprzeciw wobec agresji, nienawiści i dyskryminacji. 

W sobotę po południu ulicami Białegostoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich". Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Uczestnicy Marszu spotkali się z niebywałą wręcz erupcją przemocy, aktów agresji i nienawiści. Część z nich - m.in. 14-letni chłopiec - została również pobita przez kontrmanifestantów.

Policja wyjaśnia zajścia podczas Marszu Równości

Podlaska policja ustaliła już tożsamość 68 osób w związku z popełnionymi czynami zabronionymi podczas sobotniego Marszu Równości w Białymstoku. Policja poinformowała, że z 40 osobami zostały już wykonane czynności. Wobec siedmiu osób w związku z popełnionymi przestępstwami, wobec pozostałych w sprawie wykroczeń.

Zobacz także

Wydarzenia z Białegostoku poruszyły całą Polskę. W reakcji na nie, w czwartek w wielu miastach odbyły się pokojowe manifestacje. Ich celem był z jednej strony sprzeciw wobec agresji, nienawiści i dyskryminacji, z drugiej zaś okazanie wsparcie tym, którzy wzięli udział w białostockim marszu.

Manifestacje w całej Polsce

W czwartek tysiące obywateli (liczba łączna) zebrało się m.in. w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Olsztynie i Kielcach. Poniżej zdjęcia i nagrania z tych wydarzeń:

Pokojowa demonstracja w Białymstoku

Przypomnijmy, że w niedzielę odbędzie się w Białymstoku manifestacja pod hasłem "Polska wolna od przemocy". Została ona już formalnie zarejestrowana w białostockim magistracie i odbędzie się na placu przed tamtejszym Teatrem Dramatycznym. 

Zobacz także

Protest "Polska Przeciw Przemocy" organizowany jest przez Wiosnę, SLD i Lewicę Razem w związku z wydarzeniami, do jakich doszło w sobotę w czasie białostockiego Marszu Równości. Wstępnie środowiska lewicowe zapowiadały, że zorganizują marsz, ale ostatecznie zdecydowały, że w niedzielę odbędzie się manifestacja.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/Facebook