Mann na pogrzebie Kory: „na początku był komunizm, potem demokracja, wreszcie parodia demokracji”

Redakcja
08.08.2018 12:43
Mann na pogrzebie Kory: „na początku był komunizm, potem demokracja, wreszcie parodia demokracji”
fot. Marcin Obara/PAP

Podczas pogrzebu Kory nie zabrakło politycznego akcentu. Wojciech Mann zwrócił uwagę, że artystka żyła w różnych fazach najnowszej historii naszego kraju. „Na początku był komunizm, potem był komunizm z ludzką twarzą, potem były różne turbulencje, potem była Solidarność, stan wojenny, demokracja, a wreszcie parodia demokracji” – powiedział dziennikarz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Kiedy odchodzi artysta, to często jest okazja do przypomnienia jego osiągnięć, nagród, sukcesów. W przypadku Kory wydaje mi się to trochę zbędne, ponieważ wszyscy w którymś momencie swojego życia zetknęliśmy się z jej twórczością, z jej karierą – i nie tylko z jej muzyką, ale i z jej poglądami, wypowiedziami” – mówił Mann.

Zobacz także

Mann zwrócił uwagę, że Kora żyła w różnych etapach najnowszej historii naszego kraju. „Na początku był komunizm, potem był komunizm z ludzką twarzą, potem były różne turbulencje, potem była Solidarność, stan wojenny, demokracja, a wreszcie parodia demokracji. I przez wszystkie te okresy Kora szła z podniesioną głową i z jasnymi poglądami” – powiedział dziennikarz.

Trwa pogrzeb Kory na warszawskich Powązkach. Tłumy żegnają artystkę! [ZDJĘCIA]

„Zawsze na swoim sztandarze miała napisane: »wolność«” – podkreślił. Dodał, że Kora „była diamentem najczystszej wody”.

Uroczystości rozpoczęły się przed południem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie; w ostatnim pożegnaniu liderki zespołu Maanam brali udział krewni i przyjaciele artystki, przedstawiciele nauki i kultury, dziennikarze, politycy, a także tłumy wielbicieli jej twórczości, m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, historyk sztuki, była dyrektor Galerii Zachęty w Warszawie Anda Rottenberg, kompozytor i pianista Adam Sztaba, filozofka prof. Magdalena Środa.

Kora spoczęła w kwaterze „K” Cmentarza Wojskowego, nieopodal Alei Zasłużonych.

RadioZet.pl/bm