Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Sejmowe spotkanie w sprawie mapy pedofilii w Kościele. Raport w połowie stycznia [WIDEO]

07.01.2019 17:05
xxx wiadomosci

Na mapie pedofilii w polskim Kościele pojawiło się 300 nowych zgłoszeń. To kolejne wyroki, kolejni sprawcy przestępstw i kolejne ofiary. W poniedziałek fundacja „Nie lękajcie się” ogłosiła następne miejscowości w Polsce, w których dochodziło do krzywdzenia dzieci przez księży.

Sejmowe spotkanie w sprawie mapy pedofilii w Kościele. Raport w połowie stycznia [WIDEO] fot. PAP/Marcin Obara

Spotkanie w tej sprawie odbyło się w czwartek w Sejmie.

Celem fundacji jest stworzenie specjalnej komisji sejmowej do spraw pedofilii w Kościele. Miałaby ona mieć zapewniony dostęp do kościelnych akt. Fundacja „Nie lękajcie się” walczy również o to, by Kościół wypłacał pieniądze poszkodowanym ze swoich własnych zasobów.

Liczba pokrzywdzonych wzrasta – są to historie, które wydarzyły się kilkadziesiąt lat temu oraz takie, w sprawie których postępowanie toczy się obecnie. Każda osoba, która zgłasza się po pomoc do fundacji, otrzymuje wsparcie prawne i psychologiczne.

W sejmowym spotkaniu wziął udział również gość specjalny –Mathias Katsch, niemiecki działacz społeczny, który w swoim kraju doprowadził do utworzenia takiej komisji i spisania raportu, dotyczącego przestępstw pedofilskich w Niemczech.

Jak także zapowiedziano w czwartek, w drugiej połowie stycznia należy spodziewać się raportu o księżach, którzy wiedzieli o molestowaniu dzieci ale nie reagowali i próbowali wyciszać takie sprawy.

Raport trafi do Watykanu.

RadioZET/JZ

Oceń