Mieszkasz w tych miastach? Zapomnij o świeżym powietrzu [MAPA SMOGU]

Redakcja
18.12.2017 12:32
Mieszkasz w tych miastach? Zapomnij o świeżym powietrzu [MAPA SMOGU]
fot. map.airly.eu

Jeżeli planowaliście dziś spacer na świeżym powietrzu - zapomnijcie. Normy zanieczyszczenia zostały przekroczone. Przyczyniły się do tego okres grzewczy i niemal całkowity brak wiatru.

SPRAWDŹ: LISTA CHORÓB WYWOŁYWANYCH PRZEZ SMOG

W całej Polsce rośnie zagrożenie smogiem - to efekt wysokiego ciśnienia i bezwietrznej pogody. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenia dla miast centralnej i południowej Polski, gdzie dziś najlepiej po prostu nie wychodzić z domu.

Bardzo zła sytuacja jest w stolicy.

Zagłosuj

Czy zanieczyszczenie powietrza to realny problem?

Liczba głosów:

"Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć w poniedziałek, 18 grudnia warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3)" - poinformowało w poniedziałek w komunikacie miasto.

W niektórych miastach wartości niebezpiecznych pyłów zawieszonych w powietrzu przekraczają godzinowe wartości cztero i pięciokrotnie. Szczególnie dokucza to mieszkańcom aglomeracji śląskiej i w rejonie Rybnika, Pszczyny i Żywca. Powody do narzekania mają także mieszkańcy Krakowa.

BOISZ SIĘ SMOGU? WYPOWIEDZ SIĘ I WYGRAJ SAMSUNGA GALAXY J5

"W poniedziałek rano w na stacji pomiarowej w Tarnowie odnotowano 132 mikrogramy PM10 na metr sześcienny; w Suchej Beskidzkiej - 152 mikrogramy na metr sześcienny; w Skawinie - 154 mikrogramy na metr sześcienny; w Krakowie-Kurdwanowie - 155 mikrogramów na metr sześcienny; na ulicy Telimeny - 213 mikrogramów na metr sześcienny; w stacji Kraków, Złoty Róg - 104 mikrogramy na metr sześcienny" - podaje krakowski WIOŚ.

Statystycznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce co roku 40 tysięcy osób. Smog zmaleje dopiero w środę. Synoptycy przewidują wtedy wzrost prędkości wiatru.

RadioZET.pl/maal