Zamknij

Marek Belka o Amber Gold: "to był oczywisty przekręt"

Redakcja
21.02.2017 21:16
Marek Belka o Amber Gold: "to był oczywisty przekręt"
fot. PAP

Marek Belka, były prezes NBP, zeznawał we wtorek przed komisją śledczą w sprawie afery Amber Gold. Przez kilka godzin członkowie komisji pytali o działania narodowego banku w związku z piramidą finansową. Sejmowi śledczy pytali m.in. czy prezes NBP zawiadomił prokuraturę w sprawie Amber Gold.

Były prezes Narodowego Banku Polskiego nie czuje się odpowiedzialny za aferę z piramidą finansową w sensie prawnym. Belka przyznał jednak, że w jego wypadku można mówic jedynie o pewnej odpowiedzialności moralnej. 

 

Zdaniem byłego szefa NBP - Amber Gold to był gruby przekręt. I wiedział o tym każdy, kto miał - jak powiedział dosłownie - trochę oleju w głowie. 

- Nie można było liczyć na wysokie oprocentowania zakładanych lokat, gdy inflacja była bardzo niska. Trzeba byc analfabetą, by tego nie zrozumieć - mówił Belka. 
Były prezes zapewnił, że NBP nasilił działanośc informacyjną i dzięki temu dziennikarze zaczęli pisać o sprawie Amber Gold.

Belka przyznał, że takie przypadki jak Amber Gold zdarzają się na całym świecie. Najgłośniejszym tego przykładem jest piramida finansowa Madoffa w USA.

RadioZET.pl/id, KM

C