Zamknij

"Miał być park, będzie kościół?" Kuria chce od miasta działkę na nową świątynię

21.10.2019 23:26
"Miał być park, będzie kościół?" Kuria chce od miasta działkę na nową świątynię
fot. FOT: ADAM WOJNAR/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

"Miał być park. Będzie kościół?" - zapytał w niedzielę na Facebooku krakowski radny Andrzej Hawranek zamieszczając zdjęcie pisma, wystosowanego do prezydenta Krakowa przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Metropolita zwraca się do władz Krakowa o wydzielenie kurii przez miasto działki na budowę nowego kościoła. W miejscu tym, początkowo miał powstać park. Miasto stanowczo odmawia Jędraszewskiemu. Ostateczna odpowiedź zostanie przekazana kurii w najbliższych dniach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Władze miasta w ogóle nie rozważają sprzedaży Kościołowi działek, o wydzielenie których w piśmie do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego wystąpił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski – poinformowała w poniedziałek Polską Agencję Prasową rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek.

Miasto stanowczo odmawia

Chodzi o działki na terenie po dawnym Motelu "Krak" w pobliżu Ronda Ofiar Katynia. W pobliżu powstało niedawno nowe, duże osiedle. Arcybiskup Jędraszewski w piśmie do prezydenta zwrócił się o "wydzielenie działki na cele budowy kościoła w rejonie ulicy Wizjonerów" o łącznej powierzchni około 25 arów oraz o umożliwienie dojazdu do niej poprzez ustanowienie służebności.

Zobacz także

Treść pisma ujawnił w mediach społecznościowych jeden z mieszkańców oraz miejski radny Andrzej Hawranek.

"Miał być park. Będzie kościół?" – skomentował Hawranek, zamieszczając zdjęcie pisma.

Zobacz także

"Arcybiskup Jędraszewski ‘uprzejmie prosi’ Pana Prezydenta o przekazanie działki na cel budowy kościoła - działki, na której miał powstać nowy park w Bronowicach” – napisał. Jak zaznaczył, w tej sprawie uwagę zwraca jeszcze jedna, istotna kwestia.

Zobacz także

"Zastanawiające w tej sprawie jest jeszcze jedno, pismo nosi datę wpływu 3 września 2019, mamy 20 października 2019, jak do tej pory wszelkie sprzedaże, zamiany czy przekazania działek gminnych, opiniowały co najmniej dwie komisje RMK (Rady Miasta Kraków – red.) w tym Komisja Budżetowa, a następnie decyzję podejmowała RMK. Powyższe pismo, mimo upływu ponad miesiąca od daty wpływu, do tej pory nie zostało skierowane ani do komisji ani do Rady, dlaczego?" - podkreślał.

Miasto stanowczo odmawia

W rozmowie z PAP Chylaszek dodała, że zgodnie z zapisami w księgach wieczystych działki te są własnością gminy i mogą być zagospodarowane – ma tam powstać park. Zarząd Zieleni Miejskiej ma już nawet jego projekt.

W najbliższych dniach Urząd Miasta Krakowa ma przekazać kurii odpowiedź w tej sprawie.

 

RadioZET.pl/PAP/