Zamknij

"Nie wiadomo kto jest mężczyzną, a kto kobietą". Jędraszewski o gender i LGBT

21.01.2020 20:03
abp Marek Jędraszewski
fot. Jan Graczyński/East News

Abp Marek Jędraszewski nie odpuszcza w temacie LGBT, gender i ekologii. Metropolita krakowski i sekretarz Konferencji Episkopatu Polski podczas niedzielnej homilii pokusił się o kolejną kontrowersyjną wypowiedź. 

Metropolita krakowski wygłosił w niedzielę 19 stycznia homilię podczas nabożeństwa z okazji spotkania opłatkowego rodzin i małżeństw archidiecezji krakowskiej. Msza święta jak zwykle stała się dla niego platformą do wygłoszenia ostrów słów pod adresem osób myślących inaczej niż on. 

Marek Jędraszewski o gender i LGBT

Na stronie internetowej krakowskiej diecezji zamieszczono nagranie 20-minutowego kazania, w którym Jędraszewski po raz kolejny poruszył wątki związane z LGBT, gender oraz ekologią. Przekonywał, że to wszystko dowód na to, że Europa wypiera się swoich chrześcijańskich korzeni.

W myśl ideologii gender i pochodzącej z niej ideologii LGBT, już nie wiadomo, kto jest mężczyzną, kto jest kobietą, to w każdym momencie może być odwołane, zaprzeczone. Nie liczy się nawet to, co o człowieku mówi biologia. Wszystko jest do odwołania.

abp Marek Jędraszewski

Jeżeli zaś chodzi o ekologię i klimat, tym razem pokusił się o następujące słowa: - Jeśli zaczyna się ogłaszać, że głównym szkodnikiem i w jakiejś mierze przekleństwem Ziemi jest człowiek, i że przyszłość naszej planety powinna należeć do zwierząt i roślin, to kończy się w jakiejś mierze ten dotychczasowy świat.

Marek Jędraszewski i jego wypowiedzi

Abp Marek Jędraszewski to jeden z tych hierarchów kościelnych, którego wypowiedzi wywołują w mediach największą burzę. Znany jest ze swoich skrajnie konserwatywnych przekonań oraz niechęci do wszystkich bardziej nowoczesnych i liberalnych zjawisk w świecie. 

Zobacz także

W grudniu, podczas rozmowy z Telewizją Republika  był pytany m.in. o to, czy ekologizm stoi w sprzeczności z naukami Kościoła Katolickiego, a dokładniej o manifest, który podpisała między innymi szwedzka aktywistka Greta Thunberg, w którym jedną z tez ma być to, że patriarchat jest przyczyną globalnego ocieplenia.

To powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my - Europejczycy, nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci.

abp Marek Jędraszewski

Wcześniej, w rocznicę Powstania Warszawskiego, skrytykował środowiska LGBT, nazywając ich działalność "tęczową zarazą" i porównując do "czerwonej zarazy", czyli inwazji wojsk sowieckich na Polskę. Innym razem stwierdził, że ataki na Kościół w związku z afera pedofilskimi mają "charakter totalitarny".

Zobacz także

RadioZET.pl/Na Temat/PAP/diecezja.pl