Zamknij

Marek Niedźwiecki odchodzi z Trójki po 35 latach. "Miarka się przebrała"

17.05.2020 08:21
Marek Niedźwiecki
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Po 35 latach pracy w Radiowej Trójce z pracy w rozgłośni odchodzi Marek Niedźwiecki. Decyzja związana jest z kolejną kontrowersyjną decyzją w „Trójce”, która unieważniła sobotni konkurs Listy Przebojów. Wygrała w niej piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”, krytykująca obecne władze za nierówne traktowanie Polaków w czasie epidemii.

Marek Niedźwiecki kończy współpracę z Trójką. O decyzji poinformował na Facebooku Zbigniew Preisner, powołując się osobiście na kontakt z Niedźwieckim.

Dziennikarz zrezygnował z Trójki, po kolejnych kontrowersjach stacji związanych z bieżącą polityką. Rozgłośnia dokonała cenzury, unieważniając wydanie Listy Przebojów Trójki, w którym wygrała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”. Utwór nawiązywał do nierównego traktowania społeczeństwa w dobie epidemii – gdy Jarosław Kaczyński odwiedzał cmentarze, większość Polaków była pozbawiona tego prawa.

Marek Niedźwiecki odchodzi z Trójki. Przez cenzurę?

Sam Marek Niedźwiecki prowadził w ostatnią sobotę listę przebojów. Zapowiadając piosenkę Kazika, zwrócił uwagę, że to jeden z rzadkich utworów, które jako nowość od razu trafiły na pierwsze miejsce zestawienia. Redakcja szybko zadecydowała jednak o jej unieważnieniu.

Zobacz także

Tego samego dnia po południu dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski wydał oświadczenie, w tej sprawie. - Szanowni Słuchacze, podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy – stwierdził dyrektor Trójki.

Ogromna większość komentujących odczytuje tę decyzję jako przejaw cenzury, porównując sytuację do tej z lat 80.

Miarka się przebrała. Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która dzisiaj odeszła z Trójki. Nasza Trójka już nie istnieje. Nie możemy się dać zniewolić tej bolszewickiej polityce, musimy bronić naszej wolności, inaczej zostanie nam „zniewolony umysł”

- napisał Zbigniew Preisner, producent i kompozytor muzyczny.

Preisner wspomniał, że rozmawiał z Niedźwieckim w tej sprawie. Sam Niedźwiecki nie jest często gościem mediów społecznościowych – na jego komentarz w tej sprawie wciąż czekamy.

Zobacz także

To kolejne odejście znanego i cenionego dziennikarza z Trójki. Kilka miesięcy temu, z geście solidarności z zakończeniem współpracy radia z Anną Gacek, z rozgłośnią zakończył pracę Wojciech Mann. Jego staż to ponad 55 lat pracy.

RadioZET.pl/WirtualneMedia.pl/Facebook