Szef Polskiej Organizacji Turystycznej zdymisjonowany. Poszło m.in. o słowa o Auschwitz

Redakcja
30.08.2017 14:25
Szef Polskiej Organizacji Turystycznej zdymisjonowany. Poszło m.in. o słowa o Auschwitz

Szef Polskiej Organizacji Turystycznej Marek Olszewski został zdymisjonowany w trybie natychmiastowym. Decyzję podjął minister sportu Witold Bańka. Chodzi m.in. o wypowiedzi Olszewskiego o Auschwitz. 

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" Marek Olszewski stał za decyzją wykreślenia z programów wizyt zagranicznych dziennikarzy, organizowanych przez Polska Organizację Turystyczną, zwiedzanie KL Auschwitz i Muzeum Żydów Polskich "Polin". 

Jak tłumaczył swoją decyzję? Olszewski uważa, ze Polska powinna promować swoją kulturę za granicą. - Jako szef Polskiej Organizacji Turystycznej, który kocha swój kraj, chcę go pokazać od jak najlepszej strony, przez nasze zabytki, kulturę, gościnność, wspaniałą muzykę - mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Dodał, że kultura żydowska w całości przetrwała. - Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów - stwierdził.

- Zwiedzania obozu na pewno nie zaproponuję dziennikarzowi z Chin, który po raz pierwszy przyjeżdża do Polski. Podczas krótkich studyjnych pobytów nie ma czasu na tłumaczenie skomplikowanej historii - wyjaśniał w wywiadzie Olszewski.

Wypowiedź Olszewskiego skomentował Piotr M.A Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.  - Nigdy nie postrzegałem Auschwitz w kategoriach promocji, to zupełnie nieadekwatne, natomiast odcinanie się od tego miejsca i jego historii jest w moim przekonaniu objawem braku dojrzałości - powiedział.

Słowa szefa POT wywołały burzę. Minister sportu i turystyki Witold Bańka podjął decyzję o natychmiastowej dymisji Olszewskiego.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/KM