Zamknij

Marek Prawda o raportach KE: to wypadkowa analiz

Redakcja
03.03.2017 11:24
Marek Prawda o raportach KE: to wypadkowa analiz
fot. East News

Raporty i notatki Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce to wewnętrzne dokumenty pisane na podstawie analiz - mówi Radiu ZET Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce. Kilka dni temu TVP Info podało, że w dokumencie z 17 lutego przesłanym z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce do unijnej komisarz Coriny Cretu napisano, że w "Polsce dochodzi do ustawicznego łamania prawa, zmiany w sądownictwie zmierzają do ograniczenia suwerenności sądów, a sędziowie są wręcz fizycznie atakowani".

Dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce Marek Prawda mówi Radiu Zet, że opinie polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej to niepubliczne raport wewnętrzne napisany na podstawie analiz ekspertów.

- Taka notatka zwykle zakończona jest krótkim podsumowaniem, które ma formę analizy własnej placówki (...). Wyrywanie jakichś części, fragmentów z wcześniejszych części taką oceną placówki nie jest - wyjaśnia Prawda, odnosząc się do przecieków medialnych.

- Przedstawicielstwa w swoich raportach prezentują pełne spektrum opinii na temat różnych propozycji zmian, czy politycznych, czy legislacyjnych. Notatki piszą analitycy i zawsze notatka ma uwzględniać wszystkie strony debaty publicznej, podawane fakty i opinie. Zakończona jest krótkim podsumowaniem - mówi.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zarzuciło przedstawicielstwu, że w swoim raporcie nie uwzględniło opinii Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Marek Prawda został wezwany na rozmowę do MSZ. Szef polskiej dyplomacji nie kryje swojego niezadowolenia z treści zawartych w raporcie. Tymczasem z Europy płyną głosy poparcia. - Komisja darzy pełnym zaufaniem szefa swojego przedstawicielstwa w Polsce - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską jej rzecznik Margaritis Schinas.

Dyrektor przedstawicielstwa podkreśla, że współpraca Polski w ramach Unii Europejskiej jest wciąż bardzo dobra. Marek Prawda był ambasadorem Polski przy Unii Europejskiej. Został zwolniony z tego stanowiska przez Witolda Waszczykowskiego. Swoją obecną funkcję pełni od 1 kwietnia 2016 roku.

RadioZET.pl/lk, KM