Przyjęcie uchodźców poprawi relacje z UE. Prawda: Polski Kościół jest zainteresowany tym rozwiązaniem

Redakcja
13.01.2018 10:28
Przyjęcie uchodźców poprawi relacje z UE. Prawda: Polski Kościół jest zainteresowany tym rozwiązaniem
fot. Radio ZET

Marek Prawda był gościem Radia ZET w porannej rozmowie Łukasza Konarskiego. Dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce skomentował kwestię przyjęcia przez nasz kraj uchodźców w ramach korytarzy humanitarnych. 

Zagłosuj

Czy Polska powinna przyjąć uchodźców w ramach korytarzy humanitarnych?

Liczba głosów:

Łukasz Konarski dopytywał, czy przyjęcie w ramach korytarzy humanitarnych nawet 100 czy 200 uchodźców załagodziłoby narastający od początku rządów PiS spór Polski z Unią Europejską. 

Zobacz także

- Utworzenie korytarzy humanitarnych dla uchodźców może być potwierdzeniem dobrej woli szukania porozumienia przez Polskę, bo pomaganie uchodźcom na miejscu nie wyczerpuje sprawy - stwierdził Marek Prawda. Gość Radia ZET przypomniał, że Polski Kościół i wiele środowisk samorządowych jest bardzo zainteresowanych tym rozwiązaniem. Jego zdaniem, ''nowe otwarcie w Polsce'' może przyczynić się do zastanowienia nad tym tematem.

Według Marka Prawdy, kwestie solidarności i odpowiedzialności europejskiej nie są problemem między KE a Polską, ale między Polską a Włochami czy innymi krajami. - Kiedyś to my będziemy potrzebowali pomocy albo ich zrozumienia w innego rodzaju ważnych sprawach. Nie ma „lunchu za darmo” - zauważył gość Radia ZET.

W sobotę Beata Kempa udaje się z czterodniową wizytą do Jordanii. Minister ds. pomocy humanitarnej odwiedzi m.in. obozy dla uchodźców Zaatari i Azraq. Kempa spotka się także z ambasadorem UE w Jordanii Andrea Fontaną, dyrektorem biura UNICEF w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Geertem Cappelaerem, reprezentującym UNICEF w Jordanii Robertem Jenkinsem oraz ministrem ds. planowania i współpracy międzynarodowej Jordanii Imadem Fakhourym.

RadioZET.pl/DG