Sawicki: nie jestem fanem Grzegorza Schetyny. Do wyborów europejskich PSL powinno iść samodzielnie

Redakcja
12.12.2018 09:43
Sawicki: nie jestem fanem Grzegorza Schetyny. Do wyborów europejskich PSL powinno iść samodzielnie
fot. Piotr Molecki/East News

Zdaniem Marka Sawickiego, dzisiejszego gościa Radia ZET, wniosek o wotum nieufności dla Mateusza Morawieckiego „nie ma szans na przyjęcie, ale trzeba go wykorzystać do debaty sejmowej”. „W wystąpieniach będzie można powiedzieć głośno, jakim złym premierem jest Mateusz Morawiecki” – uważa polityk PSL.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wniosek o odwołanie rządu jest wnioskiem Platformy Obywatelskiej i to ona musi zaproponować nowego premiera. Kandydatem jest przewodniczący Grzegorz Schetyna.

Zobacz także

– Lepszym kandydatem byłby Władysław Kosiniak-Kamysz, nie jestem fanem Grzegorza Schetyny – podkreślił.

„PiS o ważnych sprawach chce dyskutować w nocy”

Zapowiada, że klub PSL-ED na pewno go poprze. Według niego przełożenie debaty sejmowej z czwartku na piątek wieczór świadczy o tym, że „PiS o ważnych sprawach chce dyskutować w nocy, żeby ich przebieg jak najmniej przebił się do świadomości Polaków”. Dodał, że „premier Morawiecki nie zmienił na lepsze wizerunku Polski w Europie, a takie dostał zadanie”.

Zobacz także

Sawicki, zapytany o ostatnie przejęcia posłów Nowoczesnej przez PO i poziom zaufania do Grzegorza Schetyny, odpowiedział:

– W mojej ocenie dużo mniejszy niż był przed tym incydentem. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w tej sprawie likwidacji małych klubów PO niczym nie różni się od PiS-u. Niedawno PiS chciał zlikwidować klub PSL-u najpierw za funkcję sekretarza stanu, zabierając nam Andżelikę Możdżanowską, później zabierając nam posła Mieczysława Baszko – uważa Sawicki.

– Kiedy wyleasingujecie, jak to się teraz mówi, jednego z posłów waszego klubu, do Nowoczesnej? – pytała swojego gościa Beata Lubecka.

– To nie jest leasingowanie, my jesteśmy klubem federacyjnym PSL-u i Europejskich Demokratów. Jeżeli któryś z posłów Europejskich Demokratów zdecyduje się przejść do klubu Nowoczesnej, ma w tym wolną rękę – odparł Sawicki.

„Już nieraz udało się wykazać hipokryzję PiS”

– Składając projekt ustawy o wolnej Wigilii i Wielkim Piątku, chcemy sprawdzić prawdziwe przywiązanie PiS do wartości katolickich, chrześcijańskich – kontynuował gość Radia ZET. Mówił, że „już nieraz udało się wykazać hipokryzję PiS”. 

Zobacz także

Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że „ostatnie afery wokół KNF-u i tego wszystkiego, co się dzieje wokół SKOK-ów, rzeczywiście pokazują, gdzie są prawdziwi złodzieje i oszuści”.

– W mojej ocenie sprawy związane z Markiem Chrzanowskim, z podsłuchami premiera Morawieckiego, z zeznaniami kelnerów, z kredytami na słupy okazuje się, i w BZ WBK i także w SKOK-ach, to wszystko wymaga zbadania – mówił. Dodał, że powinna powstać w tej sprawie komisja śledcza.

Zobacz także

Według Marka Sawickiego w najbliższych wyborach do PE ludowcy powinni wystartować samodzielnie, z własnym komitetem wyborczym.

– Czyli powinno pójść w pojedynkę? – dopytywała Beata Lubecka. „Nie w pojedynkę, tylko obudowane różnymi środowiskami ludowymi, ale także konserwatywnymi. Ale z pewnością nie pod szyldem Koalicji Obywatelskiej” – odparł gość Radia ZET. 

 RadioZET/JZ