Zamknij

Marek Tukiendorf nie żyje. Śmierć rektora Politechniki Opolskiej to samobójstwo?

18.07.2019 15:35
Opole
fot. wu.po.opole.pl

Rektor Politechniki Opolskiej, profesor Marek Tukiendorf nie żyje. Odszedł w nocy ze środy na czwartek — poinformowała uczelnia. Miał 55 lat, a uczelnią kierował od 2012 roku. Według wstępnych ustaleń śledczych mógł popełnić samobójstwo. 

„Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Marka Tukiendorfa, rektora Politechniki Opolskiej. Opolska społeczność akademicka poniosła wielką stratę” – napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie uczelni.

„Trudno w to uwierzyć… Niespodziewanie odszedł od nas prof. Marek Tukiendorf. To wielka tragedia i ogromna strata. Dla mnie, ale i całej opolskiej społeczności” – napisał na swoim profilu społecznościowym prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Dodał, że zmarły rektor był dla Opola „obywatelem wybitnym”. „Inicjatorem i partnerem wielu niezwykle ważnych działań dla naszej społeczności, że wspomnę choćby powstanie i rozwój Parku Naukowo-Technologicznego oraz Instytutu Fraunhofera. Pełnił bardzo ważną rolę w zachęcaniu firm z całego świata do inwestowania w opolskiej strefie ekonomicznej. Był wielkim patronem sportu akademickiego odgrywającego dużą rolę w Opolu. Rada Miasta, na mój wniosek, nie miała cienia wątpliwości wyróżniając go tytułem Zasłużonego Obywatela” – przypomniał prezydent miasta. 

Prokuratura bada czy mogło dojść do samobójstwa

Okoliczności nagłej śmierci rektora bada opolska prokuratura. „Przeprowadzone zostały oględziny miejsca ujawnienia zwłok, przesłuchano członków rodziny” – powiedział w rozmowie z Onetem Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Zobacz także

Onet podaje, że wstępne ustalenia śledczych wskazują na samobójstwo. „Musimy poznać mechanizm śmierci mężczyzny oraz sprawdzić, czy nie brały w tym udziału osoby trzecie” – dodał prok. Bar.

Kim był Marek Tukiendorf?

Marek Tukiendorf urodził się w 1964 r. w Polskiej Cerekwi. Był chemikiem specjalizującym się w inżynierii i aparaturze chemicznej, profesorem nauk rolniczych, nauczycielem akademickim i rektorem Politechniki Opolskiej od 2012 roku.

Z informacji zamieszczonej na stronie opolskiej uczelni wynika, że w 1988 roku ukończył studia magisterskie i rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, potem Politechnice Opolskiej. W 1996 roku uzyskał tytuł doktora na Politechnice Łódzkiej. W 2004 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nadany przez Akademię Rolniczą w Lublinie. Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2009 roku.

Zobacz także

Był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Stałej ds. Współpracy Międzynarodowej w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Koordynował powstanie Centrum Współpracy Polska-Chiny — Instytut Konfucjusza w Opolu i angażował się w budowanie relacji polsko-chińskich.

W 2015 roku został mianowany członkiem organizacji Diplomaten International działającej na rzecz integracji europejskiej i rozwoju Unii Europejskiej. Był członkiem rady klastra doskonałości MERGE, organizatorem polsko-niemieckiej konferencji Bridge 2016. Nagrodzony m.in. Laurem Umiejętności i Kompetencji Opolskiej Izby Gospodarczej za wkład w rozwój lokalnego środowiska akademickiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był zasłużonym obywatelem miasta Opola.

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl/Facebook