Zamknij

Sejmowa debata nad medyczną marihuaną. Radziwiłł: niczego nie leczy

Redakcja
23.02.2017 14:38

- Marihuana nie leczy - mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Ale uśmierza ból! - ripostuje opozycja. Trwa polsko-polski spór o medyczną marihuanę. Nad sprawą debatuje sejmowa komisja.

Sejmowa debata nad medyczną marihuaną. Radziwiłł: niczego nie leczy
fot. PAP

Nad dopuszczeniem importowanych produktów aptecznych w Polsce debatuje Sejmowa Komisja Zdrowia. Kompromisowe rozwiązanie to tylko sprowadzanie produktów konopnych, a nie ich uprawa w Polsce. Takie rozwiązanie popierają zarówno posłowie opozycji, jak i część posłów PiS. 

 

- Swego czasu pani posłanka Pawłowicz namawiała prezesa Kaczyńskiego do legalizacji medycznej marihuany. Jeżeli spełnione zostaną warunki bezpieczeństwa dostępu, to na pewno nie będzie przeciwna temu projektowi - zdradza Wincenty Elsner z SLD, który dziś w Sejmie apelował o "spełnienie testamentu posła Kality".

Ewentualne dopuszczenie środków konopnych w polskich aptekach nie oznacza jednak automatycznego pojawienia się produktów z marihuaną w aptekach. Polskie przepisy trzeba jeszcze dostosować do wymogów unijnych. 

Zobacz także

Sceptyczny wydaje się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Marihuana niczego nie leczy. Nikt, nigdzie nie udowodnił, że można nią leczyć raka albo jakąś inną chorobę - powiedział w wywiadzie dla portalu Onet.pl. Minister jest też przeciwnikiem zezwolenia na uprawę konopi indyjskich w Polsce. - Mówiąc o redukcji bólu w niektórych chorobach, marihuana ma jakieś działanie, ale jest ono niewielkie i jest silna konkurencja ze strony innych leków - dodał. Zastrzegł jednak, że w medycynie "nie można mówić, ze jest się czegoś przeciwnikiem bądź zwolennikiem".

Minister jest w stanie zgodzić się na przepisywanie medycznej marihuany na receptę i sprzedawanie (sprowadzonej) substancji w aptekach. To lekarz prowadzący musiałby uznać, ze w konkretnym przypadku wykorzystanie marihuany w leczeniu będzie korzystne dla pacjenta.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/rokl, KM