Zamknij

Mariusz Błaszczak odznaczył samego siebie. Za zasługi w kwestii ochrony przeciwpożarowej

Redakcja
01.06.2017 08:05
Mariusz Błaszczak odznaczył samego siebie. Za zasługi w kwestii ochrony przeciwpożarowej
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Szef MSWiA nadał sam sobie odznaczenie za zasługi w kwestii ochrony przeciwpożarowej. Decyzję podpisał jego zastępca Jarosław Zieliński. Ostatecznie minister jednak odznaczenia nie przyjął.

Mariusz Błaszczak miał dostać wyróżnienie "za długoletnią służbę, pracę zawodową i działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej". W dokumencie widnieje jako Mariusz, syn Lucjana (ojciec ministra ma tak na imię). 

dziennik
fot. Dziennik Urzędowy

Pismo zostało oznaczone datą 29 maja. Dzień później pojawiło się w Dzienniku Urzędowym. Sprawą w pierwszej kolejności zainteresowali się dziennikarze Polsat News. Kiedy pytali w resorcie, czy Mariusz Błaszczak faktycznie zdecydował o nadaniu odznaczenia samemu sobie, odpowiedź z ministerstwa była jednoznaczna: "Minister Mariusz Błaszczak odmówił przyjęcia odznaki »Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej«".

Nagroda została ustanowiona przez szefa MSWiA w 1997 roku. Jest odznaczeniem za zasługi w ratowaniu życia i ochronie mienia. 

Rozporządzenie głosi, że odznaczenie nadaje się zwłaszcza w przypadku wykazania „wyjątkowej ofiarności i odwagi w bezpośrednich działaniach ratowniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia”. Z kolei Mariusz Błaszczak miał zostać doceniony za "długoletnią ofiarną służbę lub działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej".

RadioZET.pl/Polsat News/KM