Zamknij

Błaszczak pisze list do Brukseli ws. uchodźców: Polska nie musi przyjmować migrantów ekonomiczych

Redakcja
13.07.2017 16:42
Błaszczak
fot. PAP/Jacek Turczyk

"Polska nie musi przyjmować migrantów ekonomicznych zwanych uchodźcami" - napisał w liście do Brukseli minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. To odpowiedź polskiego rządu ws. procedury naruszenia unijnego prawa dotyczącej relokacji uchodźców. Miesiąc temu Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce, podobnie jak przeciwko Węgrom i Czechom.

Odpowiedź nie jest zaskoczeniem - polski rząd od miesięcy mówi, że nie wywiąże się z zobowiązań wobec Brukseli, ponieważ najważniejsze jest dla niego bezpieczeństwo kraju.

- Nie podejmę żadnej decyzji, która narażałaby bezpieczeństwo Polaków - mówił Błaszczak.

Według ministra, uchodźcy to tak naprawdę migranci ekonomiczni, a rząd nie ma narzędzi, żeby sprawdzić ich wiek, pochodzenie i tożsamość.
W dodatku ewentualne kary, które może na Polskę nałożyć Trybunał Sprawiedliwości, to sprawa bardzo odległa - niewykluczone, ze będzie je płacić następny rząd.

Po otrzymaniu odpowiedzi z Warszawy Komisja przechodzi do drugiego etapu postępowania naruszenia unijnego prawa, kolejnym może być pozew do Trybunału - na rozpoczęcie sprawy czeka się tam co najmniej dwa lata.

RadioZET.pl/DW/MP