Sędzia z 54 dyscyplinarkami oficjalnym kandydatem do KRS

Redakcja
23.02.2018 17:39
Sędzia z 54 dyscyplinarkami oficjalnym kandydatem do KRS
fot. Archiwum RadioZET.pl

Dziewięciu spośród 17 ujawnionych kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa dostało w ostatnim czasie awans od Zbigniewa Ziobry. Wśród nich jest również kontrowersyjny sędzia wojskowy w stanie spoczynku ppłk Mariusz Lewiński. Wybory odbędą się najwcześniej za tydzień.

Marszałek Sejmu zweryfikował ostatniego, 18. kandydata na sędziego KRS. – Wszystkie kandydatury zostały już upublicznione. Marszałek Sejmu wystąpił dziś do klubów sejmowych o wskazanie kandydatów spośród tej grupy – powiedział w czwartek po południu szef Centrum Informacji Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

54 dyscyplinarki sędziego

Z wyborem kandydatów na sędziów KRS wiążą się pewne niejasności prawne. – Na liście kandydatów znajduje się sędzia w stanie spoczynku. Tymczasem według opinii Biura Analiz Sejmowych sędzia w stanie spoczynku nie może być sędzią KRS – napisała na Twitterze posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Niejasności od strony prawnej

Tymczasem pod kandydaturą sędziego wojskowego w stanie spoczynku ppłk Mariusz Lewiński Konfederacja Polski Niepodległej – Niezłomni Adama Słomki zebrała 3 tys. podpisów. Sądy dyscyplinarne dwa razy skazały Lewińskiego za łącznie 54 przewinienia dyscyplinarne. Dziennikarze „Gazety Wyborczej” spytali o tę kandydaturę Kancelarię Sejmu, lecz nie dostali jeszcze odpowiedzi w tej sprawie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wyborcza.pl/strz