Przemówienie prezydenta. "Niech to będzie wspólny marsz” [WIDEO]

Redakcja
11.11.2018 15:29
Andrzej Duda
fot. PAP/Rafał Guz

- Niech to będzie wspólny marsz, niech to będzie marsz dla każdego, marsz, na którym każdy chce być i na którym dobrze się czuje, idąc dla Polski – powiedział w niedzielę prezydent RP Andrzej Duda.

Oglądaj relację live z Marszu Niepodległości 2018!

Prezydent przemawiał podczas obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, przed rozpoczęciem marszu "Dla Ciebie Polsko". Dziękował wszystkim, którzy przybyli na marsz "ze wszystkich stron Polski".

Zobacz także

- Dziękuję, że przybyliście tutaj dla Polski, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu i stoimy właśnie pod nimi, pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie, pokolenia Polaków po to, żebyśmy mogli swobodnie je nieść, po to, byśmy mogli się pod nimi zgromadzić. Jest pod nimi miejsce dla każdego - to jest nasza flaga, nasza państwowa, narodowa, biało-czerwona. Nigdy nie biała i już nigdy nie czerwona - mówił prezydent.

Prezydent o odznaczonych Orderem Orła Białego: każdy z nich był polskim patriotą

Każdy z odznaczonych pośmiertnie Orderem Orła Białego z całą pewnością był polskim patriotą – podkreślił z kolei podczas niedzielnej uroczystości odznaczenia 25 wybitnych Polaków. Podkreślił, że Rzeczpospolita wciąż o nich pamięta.

Zobacz także

Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się w niedzielę na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wśród uhonorowanych wybitnych Polaków "zasłużonych dla chwały, dobra i pożytku RP" znaleźli się, m.in. Maria Skłodowska-Curie, Janusz Korczak, Władysław Reymont, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski.

Zobacz także

Prezydent podkreślił podczas przemówienia, że każdy z odznaczonych "z całą pewnością był polskim patriotą". "Nie ma ich już wśród nas - wszystkie te odznaczenia zostały przyznane pośmiertnie - ale wierzę w to, że nasi odznaczeni patrzą na nas teraz z góry i że przyjmują ten moment z satysfakcją" - powiedział.

Jak mówił, chciałby, aby odznaczeni czuli, że "Rzeczpospolita, mimo że często minęło bardzo wiele lat, wciąż o nich pamięta i docenia to wielkie dzieło, które zrealizowali dla Polski".

Podziękował również rodzinom i przedstawicielom odznaczonych za przyjęcie orderów.

- Dziękuję, że część z nich będzie wyeksponowana w muzeach, że również młodzież przede wszystkim, zwiedzając te muzea, będzie widziała, że ten człowiek został tym wielkim polskim Orderem uhonorowany, że jego życie zostało tym wielkim Orderem przez Polskę podkreślone jako życie wybitne, jako życie pełne zasług dla Rzeczypospolitej - powiedział Andrzej Duda.

RadioZET/PAP/JZ