Zamknij

"Marsz Niepodległości" zakazany. Szef narodowców: zgłosiliśmy inne zgromadzenie

29.10.2021 13:16

"Marsz Niepodległości" 11 listopada przejdzie planową trasą z ronda Romana Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego - poinformował w piątek szef Straży Narodowej Robert Bąkiewicz. - Po wyroku sądu okręgowego zgłosiliśmy inne zgromadzenie - dodał. 

Robert Bąkiewicz
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia "Marsz Niepodległości". Po tej informacji szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że mimo to przemarsz 11 listopada odbędzie się planową trasą.

Robert Bąkiewicz: "Marsz Niepodległości" się odbędzie

Bąkiewicz stwierdził, że zgromadzenie - zgodnie ze standardami covidowymi - będzie mogło liczyć 150 osób. - Zapraszamy na rondo Romana Dmowskiego. Będziemy szli na błonia Stadionu Narodowego. Mamy zarejestrowane inne zgromadzenie. Bezpośrednio po wyroku sądu okręgowego wysłałem zgłoszenie zgromadzenia - powiedział Bąkiewicz. Dodał, że wcześniejsze zgromadzenie, które zostało zarejestrowane na trasie "Marszu Niepodległości" zostało uchylone przez prezydenta Warszawy.

- Wszystkich polskich patriotów na to zgromadzenie zapraszam. Jeśli nie będzie możliwości, żebyśmy się wszyscy na tym zgromadzeniu pomieścili, zapraszam wszystkich, żeby spacerowali w okolicach naszego marszu i z nami przeszli na błonia Stadionu Narodowego - mówił Bąkiewicz.

- Tego święta, tej uroczystości, tego ważnego wydarzenia, jakim jest "Marsz Niepodległości" nikt nam nie odbierze, nie odbiorą nam politycy, którzy chcą doprowadzić do wojny wewnętrznej, wojny domowej pomiędzy nami Polakami - nie w sensie militarnym, ale w sensie medialnym, w sensie narracji, ale i w sensie eskalowania wzajemnej agresji. Na to, my, polscy patrioci, nie możemy się zgodzić i przeciwstawiamy się takiemu działaniu - powiedział. 

Policja ws. "Marszu Niepodległości": jesteśmy przygotowani na każdy wariant

Rzecznik KGP pytany na piątkowej konferencji o kwestie zabezpieczenia "Marszu Niepodległości" zapewnił, że co roku policja jest przygotowana na każdy wariant. - Począwszy od tego, że będzie to marsz, który będzie odbywał się zupełnie legalnie, czy również jeżeli dojdzie do marszu nawet wobec sytuacji, kiedy taka zgoda nie będzie występowała - powiedział insp. Ciarka.

- My musimy być przygotowani po to, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom, wszystkim uczestnikom - zaznaczył. Jak podkreślił, funkcjonariuszom zależy na tym, aby uroczystości związane ze Świętem Niepodległości przebiegały w atmosferze patriotyzmu, zadumy i spokoju.

loader

RadioZET.pl/PAP