Zamknij

Brutalne ataki na Marszu Równości. Świat o wydarzeniach z Białegostoku

22.07.2019 14:38
Brutalne ataki na Marszu Równości. Świat o wydarzeniach z Białegostoku
fot. PAP/Artur Reszko

Brutalne ataki na uczestników legalnie zorganizowanego, pokojowego Marszu Równości – który w sobotę po raz pierwszy przeszedł ulicami Białegostoku – opisały zagraniczne media. Uwadze światowych gazet nie umknęły również wypowiedzi polityków partii rządzącej, wymierzone w społeczność LGBT.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Pokojowo manifestujący w białostockiej Paradzie Równości byli opluwani, bici, szarpani i obrzucani różnymi przedmiotami, w tym m.in. petardami, racami, jajkami, szklanymi butelkami oraz kamieniami. Kontrmanifestujące bojówki pseudokibiców i narodowców urządzały „polowania” na uczestników marszu. Z relacji świadków wynika, że osoby biorące udział w legalnie zorganizowanym zgromadzeniu uciekały przed agresorami, chowają się m.in. w pobliskich sklepach. Napadano na młode kobiety, co można zobaczyć na wstrząsających nagraniach z tego wydarzenia. Pobito również 14-latka.

Policja wciąż identyfikuje sprawców skandalicznych zajść. W sprawie zatrzymano na razie 28 osób. Sprawca pobicia 14-latka chłopca sam zgłosił się na policję.

„W Polsce odradza się przemoc ultranacjonalistycznej i homofobicznej prawicy”

Włoska gazeta „La Repubblica” napisała m.in., że Prawo i Sprawiedliwość „od miesięcy powtarza, że ruchy LGBT są zagrożeniem dla narodu i rodziny”.

Zobacz także

„W Polsce odradza się przemoc ultranacjonalistycznej i homofobicznej prawicy wobec środowisk LGBT, a co za tym idzie: wobec praw człowieka” – stwierdzili autorzy włoskiej publikacji.

Z kolei niemiecki „Frankfurte Allgemeine Zeitung” donosi, że uczestnicy Parady byli przerażeni i obawiali się o swoje życie. Brytyjski dziennik „Daily Mail” zaś podkreślał, że „silnie prawicowy tłum atakuje pierwszą w historii paradę LGBTQ w polskim mieście”.

Francuskie i amerykańskie media o aktach agresji na Marszu Równości

Według francuskich mediów agresorzy blokujący białostocki Marsz Równości to „piłkarscy chuligani i konserwatywni działacze”.

„Homoseksualizm to częsty temat debaty publicznej w Polsce, gdzie lider konserwatywnej partii rządzącej Jarosław Kaczyński potępił prawa gejów, nazywając je w kwietniu »zagrożeniem«” – zaznacza France24.

Zobacz także

Jak natomiast czytamy w amerykańskim „The Washington Post”, „Polska należy do jednych z najbardziej restrykcyjnych państw w Europie, jeśli chodzi o prawa osób LGBT”.

Cały świat komentuje wydarzenia z Białegostoku

Skandaliczne wydarzenia w Białymstoku nie umknęły również internautom i obserwatorom z całego świata.

„Wspieram tych wszystkich dzielnych ludzi, którzy maszerowali na polskiej Paradzie Równości, pomimo nienawiści i fizycznego zagrożenia ze strony skrajnej prawicy” – napisał jeden z użytkowników Twittera.

„Sytuacja w Polsce jest straszna, ludzie krzywdzą się tylko ze względu na orientację seksualną” – komentował z kolei inny Twitterowicz.

 

 

RadioZET.pl/La Repubblica/France24/Daily Mail/Onet.pl/Twitter