Zamknij

Marsz dla Klimatu w Katowicach. Napadnięto na policjanta, są zatrzymani [WIDEO]

Redakcja
08.12.2018 15:54

W sobotę w Katowicach odbywa się Marsz dla Klimatu, zorganizowany przez Fundację Strefa Zieleni. Jego uczestnicy wyruszyli w południe z Placu Wolności.

Marsz dla Klimatu w Katowicach. Napadnięto na policjanta, są zatrzymani [WIDEO]
fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W rozmowie z Dziennikiem Zachodnim organizatorzy manifestacji podkreślali jej pokojowy charakter. Trasa marszu przebiega niedaleko Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w którym obecnie odbywa się szczyt klimatyczny.

Niestety podczas przemarszu doszło do starć z policją i czynnej napaści na funkcjonariusza – napisał na Twitterze reporter Dziennika Zachodniego, Patryk Drabek. Doszło też do kilku zatrzymań. Zasłabła również jedna z uczestniczek - na miejsce skierowano pomoc medyczną.

Do konfliktowej sytuacji doszło z tyłu marszu, gdy jego czoło dotarło już na rondo imienia Ziętka. Organizatorzy informowali przez głośniki, że z nieznanych przyczyn policja odseparowała część maszerujących. Przedstawicielka organizatora poszła wyjaśniać tę sytuację z funkcjonariuszami.

- Mam informację o trzech osobach zatrzymanych w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej policjantów. Część jego uczestników blokowała przemarsz, nie chcąc się ruszyć póki policjanci nie zwolnią zatrzymanych - powiedziała rzeczniczka katowickiej policji podinsp. Aleksandra Nowara.

Według niepotwierdzonych informacji, wszyscy zatrzymani to Polacy.

Zobacz także

Ludzie z całego świata

Zobacz także

Jak stwierdzili w rozmowie z gazetą organizatorzy, w pikiecie uczestniczy kilka tysięcy osób, pochodzących ze wszystkich stron świata. Według szacunków, ma ti być około 3,5 tysiąca manifestujących.

Biorący udział w marszu podążają ulicą Sokolską w kierunku skweru Przyjaciół z Miszkolca. Tam zatrzymają się na chwilę. Później, będą kontynuowali trasę do ulicy Morcinka i ponownie staną na Placu Grunwaldzkim.

RadioZET/Dziennik Zachodni/PAP/JZ