Jest kara dla posłów za protest w Sejmie 16 grudnia. Decyzja Kuchcińskiego

Redakcja
24.03.2017 12:30
Jest kara dla posłów za protest w Sejmie 16 grudnia. Decyzja Kuchcińskiego
fot. Archiwum Radia ZET

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zdecydował o nałożeniu kar finansowych na posłów Platformy Obywatelskiej w związku z wydarzeniami z 16 grudnia w Sejmie. 

Wśród ukaranych posłów są m.in. Sławomir Nitras i Jan Grabiec. W sumie ukarano 8 członków PO.

Zagłosuj

Okupacja Sejmu była potrzebna?

Liczba głosów:

Decyzję marszałka Kuchcińskiego ostro komentował w piątek Sławomir Neumann, poseł PO.

- To próba zakneblowania ust opozycji - grzmiał Neumann. Jego zdaniem marszałek PIS wraz z marszałkiem partii Kukiz'15 (który przychylił się do tej decyzji) chcą zastraszyć posłów PO i odwieść ich od wyrażania w Sejmie własnych poglądów. - Nie damy się zastraszyć - mówił Neumann.

Zobacz także

Zdaniem polityka ta decyzja może być w przyszłości podstawą do ograniczenia wolności słowa w Polsce.

Według Sławomira Nitrasa, kara ma wynieść wysokość ćwierci bądź połowy pensji poselskiej. Nie jest to jednak pewna informacja. 

Z kolei Neumann zwrócił się w swojej wypowiedzi bezpośrednio do Pawła Kukiza. - Mówi pan o sobie, że jest "antysystemowcem", występuje pan w  obronie wolności słowa, a teraz pański marszałek popiera kary dla posłów opozycji. Wstyd panie Pawle - stwierdził.

16 grudnia posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej rozpoczęli strajk na sali plenarnej w wyniku wykluczenia z obrad sejmowych posła PO Michała Szczerby. Szczerba wniósł na mównicę kartkę "wolne media" i zwrócił się do Kuchcińskiego słowami "Panie marszałku kochany, muzyka łagodzi obyczaje".

RadioZET.pl/KM