Karczewski o protestujących: był prezydent, premier... Mamy wszyscy do nich pójść?

Redakcja
25.04.2018 09:38
Karczewski
fot. East News

U protestujących był prezydent, premier… Mamy wszyscy do nich pójść? Spełniamy część postulatów niepełnosprawnych, bo sytuacja finansów nie jest idealna — mówił w Radiu ZET Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu był gościem porannej audycji w Radiu ZET. W rozmowie z Konradem Piaseckim podjęte zostały wątki zarówno toczącego się w Sejmie od tygodnia protestu rodzin osób niepełnosprawnych, jak i jesiennych wyborów na prezydenta Warszawy.

Karczewski chwali porozumienie

— Żeby dojść do porozumienia, trzeba prowadzić dialog. Nie można tylko protestować i nie podejmować dialogu. Nie może być porozumienia zero-jedynkowego: albo wszystko spełniacie, albo nie — mówił Stanisław Karczewski, pytany przez Konrada Piaseckiego o protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych. Zdaniem polityka PiS podpisane wczoraj porozumienie z częścią środowiska jest skierowane do wszystkich zainteresowanych i to jest „wielki sukces” rządzących.

Zobacz także

— To ładny gest, że najpierw minister Kopcińska pojechała do protestujących. Przyjechała z bardzo dobrym porozumieniem, wychodząc naprzeciw — ocenia marszałek Senatu. Karczewski podkreśla, że rzeczniczka rządu „miała bardzo dobre intencje”, a w dokumencie, który przedstawiła, nie tylko został spełniony jeden z postulatów protestujących rodziców, ale również została w nim zawarta deklaracja co do dalszych rozwiązań.

Więcej pieniędzy dla niepełnosprawnych? — Wszystkie środowiska mają takie same potrzeby, oczekiwania i należy to uwzględnić. Sytuacja gospodarcza i sytuacja finansów publicznych jest dobra, ale nie bardzo dobra, nie idealna, nie stajemy się nagle krajem bogatym — mówi polityk. Dodaje, że „to nie jest kwestia dawania, tylko rozsądnego dzielenia tego, co mamy”.

„Mamy wszyscy do nich pójść?”

Beata Szydło pływa po Dunajcu w czasie protestu? — Był pan prezydent, pan premier… Co, mamy wszyscy pójść do protestujących? — pytał retorycznie Karczewski i dodał: — Jeżeli jest otwarcie sezonu… Ja też w ten weekend pływałem, bo byłem na Mazurach — mówi marszałek.

Zobacz także

Pytany o to, kto jak nie wicepremier ds. społecznych powinien spotkać się z protestującymi, Karczewski odpowiada, że Beata Szydło „intensywnie i ciężko pracuje w różnych obszarach”. — W ubiegłą sobotę przedstawiła program, spotyka się z masą różnych organizacji… — komentuje.

Gość Radia ZET był również pytany przez Konrada Piaseckiego o wpis posła PiS Stanisława Pięty, który uważa, że protestujących powinna wynieść z Sejmu Straż Marszałkowska i przekazać ich policji. „Nie podpisuję się pod tym. To zły wpis. Nie powinien mieć miejsca” — ocenia Stanisław Karczewski.

Co z referendum konstytucyjnym?

— Nie jestem zwolennikiem referendum ws. konstytucji zaproponowanego przez pana prezydenta. Powiem mu to, zresztą już nie raz mówiłem — mówi marszałek Senatu, pytany o dzisiejsze spotkanie w tej sprawie z Andrzejem Dudą.

Dopytywany, dlaczego PiS zwodzi prezydenta i nie może wprost powiedzieć mu, żeby nie zgłaszał projektu, bo i tak Senat go odrzuci, Karczewski odpowiada: — Teoretycznie i praktycznie jest to możliwe. Gość Radia ZET dodaje, że jego spotkanie z Andrzejem Dudą będzie trwało godzinę, a rozmowa będzie dotyczyła „wszystkich aspektów, bo możliwości są bardzo szerokie”.

Wsparcie dla Jakiego

Wycofanie się z kandydowania na prezydenta Warszawy? — Przeanalizowaliśmy wszystko, porozmawiałem z żoną, panem prezesem i postanowiliśmy, że nie będę startował. W tym przypadku chyba najpierw jest zdanie żony, potem prezesa — mówi Stanisław Karczewski. Tłumaczy, że ma „swoje rodzinne zobowiązania” i „bardzo dużo pracy w Senacie”.

— Jak tylko będę mógł, pomogę Patrykowi Jakiemu — zapowiada gość Radia ZET i dodaje, że na pewno będzie to „bardzo dobry kandydat i wygra wybory”. — Będę wspierał każdego kandydata, który zostanie zaprezentowany pojutrze… albo przed weekendem to nastąpi — mówi polityk PiS. Podkreśla, że w sprawie kandydatury Jakiego „kropkę nad i” musi postawić jeszcze komitet polityczny jego partii.

Przeczytaj całą rozmowę Konrada Piaseckiego ze Stanisławem Karczewskim na RadioZET.pl!

RadioZET.pl/MP