Zamknij

PiS obawia się partii Rydzyka? Karczewski: to nie ojciec dyrektor jest inicjatorem

Redakcja
06.12.2018 10:00
Karczewski
fot. Agnieszka Śnieżko/East News

– To koniec Nowoczesnej. Grzegorz Schetyna ich pożarł – mówi Stanisław Karczewski. Zdaniem marszałka Senatu, czwartkowego gościa Beaty Lubeckiej, upadek Nowoczesnej dokonał się teraz, ale „tak naprawdę proces anihilacji partii rozpoczął się od słynnego wyjazdu Ryszarda Petru na Maderę”. Karczewski komentuje też doniesienia dotyczące nowej partii pod egidą Tadeusza Rydzyka. 

Gość Radia ZET podkreśla, że „Nowoczesnej praktycznie nie ma, nie mają klubu. To już jest bardzo duże utrudnienie dla funkcjonowania strukturalnego w Sejmie: krótsze wypowiedzi, wystąpienia. Są w dużym kłopocie”.

Czy Nowoczesna jest w kryzysie?

Polityk zwraca też uwagę na fakt, że „widocznie opozycja za bardzo przejęła się ostatnimi sondażami, w których jako zjednoczona dostaje około 50 procent poparcia”. Na pytanie Beaty Lubeckiej, czy wczorajsze odejścia z Nowoczesnej to prezent dla PiS, marszałek odpowiada: „To pokazało, że tak naprawdę opozycja jest skłócona, rozłam w Nowoczesnej nie jest dla PiS prezentem”.

Obejrzyj i przeczytaj całą rozmowę na RadioZET.pl!

Karczewski odnosi się także do „Ruchu Prawdziwa Europa”. Zaprzecza, że inicjatorem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. „Przecież ojciec Tadeusz Rydzyk nie jest politykiem. Ja znam bardzo dobrze ojca dyrektora, bardzo często z nim rozmawiam, to jest wspaniały człowiek i wiem, że nie na pewno nie jest inicjatorem tej partii” – przekonuje. 

Karczewski nie obawia się partii o. Rydzyka

Zapytany o to, czy o. Rydzyk wystawia swoich ludzi do PE, Karczewski mówi: „W ogóle nikogo nie wystawia. Rozmawiamy z ojcem dyrektorem, bo się spotykamy przy różnych okazjach, natomiast nigdy nie ma z jego rekomendacji jakichś osób”.

Zobacz także

Beata Lubecka zapytała także marszałka o nieobecność Jarosława Kaczyńskiego na urodzinach Radia Maryja. „A co się wydarzyło między ojcem Rydzykiem a prezesem Kaczyńskim?” – pyta prowadząca. „Nic się nie wydarzyło, była bardzo silna reprezentacja polityków PiS-u” – komentuje gość Radia ZET.

Rządy PiS a prawo aborcyjne

Według marszałka Karczewskiego Tadeusz Rydzyk nie naciska na rządzących w sprawie zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Na pytanie, czy powinno być zaostrzone, Stanisław Karczewski odpowiada, że „to nie jest kwestia zaostrzenia”.

– Ja uważam, że przede wszystkim powinniśmy zmienić mentalność. I tak już zmieniliśmy mentalność. Jeżeli aborcji w tej chwili w roku jest tysiąc, tysiąc aborcji z dozwolonych przyczyn, to w porównaniu z tym, co mieliśmy wiele lat temu, to jest wielki sukces – mówi, dodając: „Nie wiem, czy ta ustawa zostanie uchwalona w tej kadencji Sejmu”.

Marszałek komentuje nagrody dla pracowników Senatu

Polityk partii rządzącej pytany był także o rządy Prawa i Sprawiedliwości. „Gdybym mógł podsumować trzy lata, to przede wszystkim wielka pracowitość. Nie mamy czasu na granie w piłkę, nie mamy czasu dla rodziny, ciężko pracujemy” – ocenia.

A co nagrodami dla pracowników Senatu? „Zawsze dostawali… Dlaczego to mam odebrać pracownikom? Chciałem powiedzieć: cywilnym pracownikom, ale to przecież nie są politycy, to są normalni pracownicy, mają rodziny, mają dzieci, mają też Mikołaja, mają święta i co, ja mam odebrać? Zawsze, rok w rok były te nagrody” – twierdzi Karczewski. 

RadioZET.pl/MP