Zamknij

Marszałek Senatu za odrzuceniem projektu o dobrowolności szczepień. Szydło: szczepienia muszą być

Redakcja
11.10.2018 11:36
Marszałek Senatu za odrzuceniem projektu o dobrowolności szczepień. Szydło: szczepienia muszą być
fot. Tero Vesalainen/Shutterstock

– Projekt, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień, jest do odrzucenia. Posłowie, którzy poparli jego skierowanie do prac w komisji, opowiedzieli się za tym, by rozmawiać i przekonać tych, którzy nie są przekonani do szczepionek – powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. – Obowiązek szczepień musi być utrzymany. Koniec, kropka – stwierdziła z kolei w Radiu ZET była premier, Beata Szydło.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorek prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski zwrócił się do naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej o wszczęcie postępowania wobec pięciorga lekarzy posłów w związku zagłosowaniem przez nich za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia dzieci.

„Jestem gorącym zwolennikiem szczepionek”

Zobacz także

Wniosek dotyczy postępowań w sprawie odpowiedzialności zawodowej Alicji Kaczorowskiej (PiS) (członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi), Tomasza Latosa (PiS) (członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Bydgoszczy), Grzegorza Raczaka (PiS) (członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku), Krzysztofa Ostrowskiego (PiS) (członek Wielkopolskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Poznaniu) i Andrzeja Sośnierza (PiS) (członek Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach).

Zobacz także

– Jestem gorącym zwolennikiem szczepionek, natomiast tutaj koledzy z Izby Lekarskiej są w wielkim błędzie. Ci (posłowie) lekarze nie głosowali za tą ustawą, tylko głosowali za tym, żeby porozmawiać na ten temat, żeby porozmawiać i przekonać tych, którzy nie są przekonani do szczepionek – powiedział Karczewski w radiowych Sygnałach Dnia.

Marszałek podkreślił, że jeżeli posłowie będący jednocześnie lekarzami zagłosowaliby za wprowadzeniem dobrowolności szczepień w życie, to on sam „grzmiałby i mówił, że trzeba ich ukarać, bo są nieodpowiedzialnymi ludźmi”.

Zobacz także

– Natomiast jeśli chcą rozmawiać na ten temat, jeżeli odsyłają obywatelski projekt do komisji, to jest gest skierowany do tych, którzy mają inne zdanie, po to, żeby z nimi porozmawiać, żeby ich przekonać, żeby dyskusja trwała, a później ten projekt absolutnie odrzucić. Bo ten projekt jest do odrzucenia i niemożliwe, żebyśmy go wprowadzili w życie – zapowiedział Karczewski. – Szczepionki muszą być – oświadczył.

Beata Szydło: „Będę głosowała przeciw dobrowolnym szczepionkom. Szczepienia muszą być i koniec, kropka”

– Uważam, że obowiązek szczepień musi być utrzymany. Sama swoje dzieci szczepiłam i uważam, że szczepienia muszą być. Koniec, kropka – powiedziała z kolei w  porannej audycji Gość Radia ZET Beata Szydło, pytana w internetowej części programu o obywatelski projekt, który zakłada dobrowolność szczepień.

Zobacz także

– Ja będę głosowała przeciw – zapowiada wicepremier. Dodaje, że „trzeba uszanować pracę obywateli, którzy przygotowali projekt i zebrali podpisy”, a nie „od razu wyrzucać je do kosza tak, jak robiła to PO”.

RadioZET/PAP/JZ