Zamknij

Marta Kaczyńska wspomina mamę. 21 sierpnia obchodziłaby urodziny

Redakcja
21.08.2017 15:26
Marta Kaczyńska wspomina mamę. 21 sierpnia obchodziłaby urodziny
fot. Rafał Malko/Agencja Gazeta

21 sierpnia śp. Maria Kaczyńska skończyłaby 75 lat. Jej córka Marta wspomina mamę na łamach tygodnika "Sieci Prawdy".

Marta Kaczyńska wspomina mamę z okazji dnia urodzin. 21 sierpnia śp. Maria Kaczyńska skończyłaby 75 lat. "Była erudytką, grała na fortepianie, ceniła filozofię Małego Księcia, który był jej chyba ulubioną postacią" - tak w kilku słowach określa byłą Pierwszą Damę publicystka "Sieci Prawdy". 

Marta Kaczyńska wspomina, że każdy, kto spotykał jej mamę na drodze, uważał ją za osobę dobrą i ciepłą, odnoszącą się do innych z szacunkiem. "Wiedzą o tym panie z warzywniaka, do którego zaglądała po przysłowiową marchewkę, dziennikarze, z którymi rozmawiała, sąsiedzi, przyjaciele, czy choćby pan, który swego czasu otwierał drzwi w jednym z warszawskich hoteli. Po latach napisał do mnie via portal społecznościowy o tym, jak zdumiała go życzliwość i skromność Pierwszej Damy".

marta

Marta wspomina o wielkiej miłości swoich rodziców. Mówiła, że mama była podporą dla śp. Lecha w czasach działalności w opozycyjnym podziemiu, "jego opoką".

"Mama nie przechodziła obok ludzi obojętnie. Obdarzona niezwykłą empatią, zawsze w pierwszej kolejności wykazywała troskę o nawet drobne sprawy innych, siebie stawiając na drugi planie. Dziennikarce przeprowadzającej z Nią wywiad proponowała swój szal, by nie zmarzła. W latach 80. regularnie robiła zakupy swoim przyjaciołom, którzy nie mieli samochodu, a gdy zgłosili się do niej pracownicy stadniny, która miała zostać zamknięta, poruszyła niebo i ziemię, by uratować hodowlę" - kontynuuje Marta Kaczyńska.

Przypomina, że jej mama wspierała kulturę, wstawiła się za Polakiem skazanym na śmierć za przemyt narkotyków w Tajlandii, podejmowała własne decyzje, bez speców od wizerunku. 

"Kiedy wypowiadałam się o in vitro, popierałam kompromis w sprawie aborcji czy broniłam Rospudy - nie kalkulowałam, czy na tym wygram czy nie" - cytuje słowa swojej mamy Marta Kaczyńska. 

Swoje wspomnienie o mamie kończy konkluzją, że śp. Marię Kaczyńską cechował niepoprawny optymizm, którym zarażała innych. 

RadioZET.pl/Sieci Prawdy/ KM