Zamknij

Maseczki na cmentarzu? Minister zdrowia o obostrzeniach na 1 listopada

31.10.2021 09:28

Zakładajmy maseczki na cmentarzach, gdy jest tłoczno, bo choć nie ma takiego obowiązku, to jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Jakie obostrzenia obowiązują we Wszystkich Świętych na cmentarzach i w kościołach? Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów na otwartej przestrzeni, m.in. na terenie cmentarzy, nie ma konieczności zakrywania nosa i ust. Maseczki nosić trzeba w przestrzeniach zamkniętych m.in. w kościołach i komunikacji miejskiej. 

Obostrzenia na 1 listopada. Minister zdrowia apeluje

Minister zdrowia w związku z 1 listopada apelował publicznie kilka dni temu, aby w dużych skupiskach ludzi, w czasie odwiedzania grobów bliskich, zakładać maseczki. Do odpowiedzialności za siebie i innych odwołał się także w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej. 

– Pamiętajmy, że mamy epidemię. Pamiętajmy, jak szybko rozprzestrzenia się wirus w mutacji Delta. Zagrożenie zakażeniem w dużych skupiskach ludzi jest większe – wskazał. Jak dodał, "nie ma nakazu noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta na dworze, ale jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych".

– Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła jeszcze bardziej. Tam, gdzie kontakt z innymi ludźmi jest bardzo bliski, zakładajmy maseczkę. Chrońmy zdrowie, bo nie mamy nic cenniejszego w życiu – zaznaczył.

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten sąsiaduje w kalendarzu liturgicznym z Dniem Zadusznym (2 listopada), stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych. Dzień Wspomnienia Świętych Pańskich i Pamiątka Umarłych to dwa święta, które 1 listopada obchodzą luteranie.

loader

RadioZET.pl/PAP (Katarzyna Lechowicz-Dyl)