Zamknij

Bez maseczek na wolnym powietrzu? "Odniesiemy się do tego w przyszłą środę"

21.04.2021 16:21

Obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu zostanie zniesiony? - W przyszłą środę odniesiemy się do możliwości zniesienia tego nakazu - zapowiedział podczas konferencji prasowej minister Adam Niedzielski.

Maseczki
fot. Jakub Kaminski/East News

Maseczki ochronne nadal trzeba nosić w przestrzeni publicznej - zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Wiele osób zastanawia się, kiedy rząd zniesie obowiązek zakrywania ust i nosa w plenerze - tak, jak wiosną i latem 2020 roku. 

Maseczki na wolnym powietrzu. Dr Grzesiowski: kwestia dyskusyjna

Wątpliwość w temacie obowiązku zakrywania ust i nosa w każdej sytuacji przebywania na wolny powietrzu wyraził w środę, w rozmowie z Radiem ZET, immunolog dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z koronawirusem.

- Powinna być jasna zasada, że tam, gdzie jest grupa ludzi – mamy maseczki, nawet na powietrzu. Ale jeśli masz dystans, to noszenie maseczki na świeżym powietrzu jest niepotrzebne. Należy z tego zrezygnować – stwierdził, dodając: - To kwestia bardzo dyskusyjna, czy przebywanie na świeżym powietrzu, wiele godzin w maseczkach, nie odbije się na naszym stanie zdrowia. 

Bez maseczek na świeżym powietrzu? Niedzielski: odniesiemy się do tego w przyszłą środę

O tę kwestię został zapytany podczas środowej konferencji prasowej Adam Niedzielski. - Tak, oczywiście, rozmawiamy i dyskutujemy na ten temat - odpowiedział minister zdrowia. - Z dużą dozą ostrożności podejmujemy i podejmować będziemy kolejne działania - dodał. 

- Noszenie maseczek to nie tylko kwestia ochrony przed transmisją wirusa - to jest oczywiste, o tym wszyscy wiemy - ale wiemy też, że na świeżym powietrzu ta transmisja jest mniejsza niż w pomieszczeniach - przyznał szef resortu zdrowia. 

Ale na zewnątrz również mamy do czynienia z różnymi sytuacjami: samotnego spaceru po ulicy, ale także poruszania się w większym mieście, gdzie jest duży tłok. [...] Będziemy czekali, aż ta częstotliwość obecności wirusa, mierzona liczbą nowych zakażeń, będzie na tyle stosunkowo niska, że będzie akceptowalna. Na dziś, z mojego punktu widzenia, zniesienia maseczek na świeżym powietrzu jest ryzykiem nieakceptowalnym Adam Niedzielski, minister zdrowia

Jak podkreślił, głównym kryterium, czy maseczki będą noszone na zewnątrz "będzie po prostu częstotliwość zakażeń, zachorowań i w perspektywie tego tygodnia, czyli w przyszłą środę również odniesiemy się do tego zagadnienia". 

loader

RadioZET.pl/PAP/Twitter