Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mateusz K., były lider KOD, z aktem oskarżenia

06.03.2018 10:08
xxx wiadomosci

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy skierowała do Sądu Rejonowego w Pruszkowie akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi K., byłemu liderowi Komitetu Obrony Demokracji oraz Piotrowi Ch., jednemu z założycieli KOD oraz byłemu skarbnikowi stowarzyszenia KOD.

Mateusz K., były lider KOD, z aktem oskarżenia fot. Paweł Wiśniewski/East News

Mateusz K. został oskarżony o zawłaszczanie pieniędzy między innymi ze zbiórek publicznych Komitetu Obrony Demokracji. Były szef KOD-u miał wystawić 9 faktur na 121 tysięcy złotych za wykonanie usług informatycznych dla komitetu. Były fałszywe, jak wynika z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, która prowadziła tę sprawę. Oskarżyła też byłego skarbnika KOD, Piotra Ch., z którym Mateusz K. miał współpracować. 

Mateusz K. jest oskarżony, ale nie przyznaje się do winy

Mężczyźni nie przyznają się do winy. Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia. Mateusz K. tłumaczył śledczym, że wypłata wynagrodzenia przez wystawianie faktur była uzgodniona z zarządem KOD-u. Jednak przesłuchania członków zarządu i dokumenty, które przekazali śledczym, temu zaprzeczają. Podobnie jak opinie dwóch biegłych informatyków, z których wynika, że Mateusz K. nie miał możliwości technicznych, żeby wykonać usługi, za które wystawiał faktury. 

prokuratura fot. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy

Mateusz K. nie jest członkiem Komitetu Obrony Demokracji od lipca zeszłego roku. Sprawa trafi przed sąd w Pruszkowie.

RadioZET.pl/GW, KM

Oceń