Mateusz Morawiecki „Budujemy wielką jasną Polskę na pamięci wielkiej historii”

Magdalena Kulej
24.03.2019 14:45
Morawiecki
fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Na pamięci wielkiej historii Polski, na tym fundamencie, budujemy wielkie jasne domy, budujemy wielką jasną Polskę - mówił premier Mateusz Morawiecki w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W niedzielę w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w organizowanej w Sadownem na Mazowszu przez Instytut Pileckiego uroczystości upamiętnienia rodziny Lubkiewiczów.

Leon, Marianna i ich syn Stefan Lubkiewiczowie zostali brutalnie pobici i zamordowani przez Niemców zimą 1943 r. za niesienie pomocy żydowskim współobywatelom. Leon Lubkiewicz był miejscowym piekarzem i dawał chleb Żydom, którzy ukrywali się w lesie.

Zobacz także

- Krzysztof Kamil Baczyński wołał, by „chleb był dla miłości, nie miłość dla chleba, by czas był tym rosnącym, a nie krwi łakomym. Wybudujcie domy, wielkie jasne domy” - cytował premier Morawiecki podczas wystąpienia.

Dodał, że "my, Polacy, dzisiaj, na pamięci państwa Lubkiewiczów, na pamięci milionów Polaków, którzy walczyli, cierpieli i ratowali w czasie okrutnej niemieckiej nocy swoich żydowskich sąsiadów, na pamięci wielkiej historii Polski, na tym fundamencie, budujemy wielkie jasne domy, budujemy wielką jasną Polskę".

Morawiecki: nie ma w Europie porównania do wielkich czynów Polaków ratujących żydowskich sąsiadów

Podczas uroczystości Morawiecki podkreślał, że wielu Żydów nie miałoby szans ocaleć bez pomocy Polaków, bez pomocy takich rodzin, jak rodzina Lubkiewiczów.

- Nie ma w Europie równowagi i porównania do tych wielkich czynów Polaków, którzy ratowali swoich żydowskich sąsiadów na terenach powiatu węgrowskiego, powiatów okolicznych i na terenach całej okupowanej Rzeczypospolitej - powiedział w niedzielę szef rządu.

Zobacz także

- Tu okrutną śmiercią Niemcy traktowali wszystkich tych, którzy ośmielali się pomagać, czasami w tak wymowny sposób, jakim jest przekazanie bochenka chleba. Bochenków chleba państwo Lubiewiczowie przekazywali setki, tysiące i takich miejsc w Polsce są też setki, może tysiące. Winni jesteśmy im wielką wdzięczność, wielką pamięć - podkreślił premier.

RadioZET.pl/PAP/MK