Zamknij

Expose Mateusza Morawieckiego. Premier wezwał do zmiany konstytucji

19.11.2019 11:30
Mateusz Morawiecki expose
fot. PAP

Po godz. 10 Sejm wznowił pierwsze posiedzenie IX kadencji Sejmu. Premier Mateusz Morawiecki wygłosił swoje exposé. Po wystąpieniu szefa rządu na temat planów na nadchodzące cztery lata rozpocznie się debata klubowa. Na wieczór przewidziano głosowanie ws. wotum zaufania dla nowej-starej Rady Ministrów.

11:41

Na tym kończymy już naszą dzisiejszą relację. Komentarze poświęcone dzisiejszemu expose, jak i informacje dot. debaty i głosowania nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego, będą się pojawiać na stronie w osobnych tekstach.

Dziękujemy za Waszą obecność i do usłyszenia!

11:35

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła przerwę w obradach. Potrwa ona do godz. 13.

11:30

Na koniec swojego wystąpienia, Mateusz Morawiecki zacytował jeden z wierszy wojennego poety Andrzeja Trzebińskiego o Polsce, którą zostawiły nam przeszłe pokolenia i o pokoleniach obecnych, które zadecydują, w którym kierunku nasza Ojczyzna pójdzie.

- Możemy być pokoleniem, które zobaczy Polskę szczęśliwą i mądrą. To ambicja, którą noszą w sobie wszyscy Polacy. Drodzy rodacy, wszyscy niesiemy duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska. Nie udawajmy, że Polska jest gdzieś indziej. Jest w tym miejscu, w którym zostawili ją nam nasi przodkowie i zajdzie tam, gdzie zaniosą ją nasze wysiłki. Nadeszła chwila rozstrzygnięć: wielkość to kwestia wyboru, idziemy ku nowemu i niech Bóg nad naszą drogą czuwa - tak dokładnie brzmiały te słowa. 

Na tym zakończył, a w połowie sali, zajmowanej przez posłów PiS, rozległy się brawa. Gdy premier dotarł na swoje miejsce, otrzymał ogromny bukiet kwiatów. 

11:27

Dodaje: - Wierzę mocniej niż kiedykolwiek, żeby nasz potencjał przekuć w rzeczywistość. Możemy być najsilniejszym pokoleniem jakie miała Polska, które zobaczy Polskę wielką i wolną, jak w marzeniach naszych ojców

11:27

- Możemy być dumni z naszego kraju - twierdzi, przywołując przy tym słowa swojego zmarłego we wrześniu ojca, byłego opozycjonista oraz posła Kornela Morawieckiego. 

11:25

- Polska staje się z dnia na dzień bezpieczniejsza - twierdzi premier, dodając, iż to dzięki rządowi PiS, udało się uchronić Polskę przed kryzysem migracyjnym i napływem uchodźców ze Wschodu. Podkreślał przy tym m.in. współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. 

Sugeruje również, że będzie powoli kończył swoje wystąpienie. 

11:21

Deklaruje poparcie dla akcesji unijnej dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, współpracę z państwami ościennymi. Uważa, że np. państw bałkańskich nie należy zostawiać na pastwę innych, mając tu na myśli Rosję, Chiny, Turcję bądź radykalny islam. To opozycja wobec stanowiska m.in. prezydenta Francji Emmanuela Macrona. 

Podkreśla jak ważna będzie też współpraca z Wielką Brytanią po brexicie. 

11:19

Mateusz Morawiecki podkreśla bardzo istotne znaczenie sojuszu z USA. Mówi o NATO jako o "najpotężniejszym sojuszu w dziejach". 

11:18

- Raje podatkowe muszą zniknąć. To zmora dla zwykłych ludzi. Unia Europejska nie widzi tego "słonia w pokoju" - mówi Morawieckie. - W Unii przyda się trochę więcej prawa i sprawiedliwości - rzuca.

Zapowiada również ochronę polskich przedsiębiorców w ramach UE. Zapewnia, że nie ma niczego złego w tym, aby Polska dbała o swoje interesy w Europie. 

11:16

Kolejnym wątkiem, jaki premier podejmuje w swoim przemówieniu, jest polityka mieszkaniowa. Morawiecki zapowiada budowę 200 tys. mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus". 

11:15

Premier przechodzi do tematyki klimatycznej i środowiskowej, Oto niektóre cytaty: 

 - jesteśmy w stanie pogodzić trzy zasady naszej polityki energetycznej: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność cenową i dbałość o środowisko, nie stać nas na rezygnację ze źródeł odnawialnych (zapowiada również powołanie pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł)

- Polacy mają prawo, żeby ich dzieci mogły oddychać czystym powietrzem. Będziemy intensywnie rozwijać program "Czyste powietrze". To nie jest temat prawicy ani lewicy 

- będziemy proponować kolejne ulgi dla osób, które korzystają z przyjaznych dla środowiska środków transportu oraz wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki

11:11
11:08

Morawiecki chwali się tym, że po raz pierwszy - według danych GUS - więcej było Polaków, który stwierdzili, że mają możliwość oszczędzania. Jednocześnie krytykuje OFE i chwali wprowadzenie przez jego gabinet program Pracowniczych Planów Kapitałowych: - Nie ma systemu emerytalnego bez zaufania. Wprowadziliśmy pierwszy przełomowy program prywatnego oszczędzania. 

Jednocześnie wzywa do...zmiany konstytucji, aby zagwarantować prywatność i ochronę środków z PPK.

11:05

- By Polska uniknęła pułapki średniego rozwoju. Strategiczne inwestycje państwa będą "poduszką" przed zagrożeniami światowymi - mówi premier, a wśród rzeczonych inwestycji wymienia m.in. planowany przekop Mierzei Wiślanej, tunel do Świnoujścia oraz budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

11:04

Morawiecki przyznaje, że Polska nie może już być krajem, który z innymi państwami konkuruje przede wszystkim niskim kosztami pracy. Na komentarz pozwoliła sobie posłanka Lewicy Marcelina Zawisza:

11:02

- Otwórzmy Polsce drzwi do nowoczesności, przyszłości. Chcemy promować kreatywność i innowacyjność, Polska staje się "tech nation", mamy do w DNA - zwraca uwagę premier, wspominając o sukcesach polskich uczniów i studentów w konkursach naukowych. 

11:02

- Wspieramy i będziemy wspierać polskie firmy. To absolutna norma. Zagraniczne firmy są już wspierane, nam wmawiano, że kapitał nie ma narodowości, ale to nonsens - deklaruje.

- Uprościmy prawo podatkowe i wprowadzimy następne rozwiązania wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa - zapowiada. 

11:00

Na ciekawą rzecz zwrócił uwagę dziennikarz Polskiego Radia Karol Darmoros. Dopiero bowiem po kilkudziesięciu minutach od rozpoczęcia expose na sali pojawili się ministrowie z Solidarnej Polski: Zbigniew Ziobro i Michał Woś.

10:59

- Żeby zrealizować plany musimy oprzeć się na nowoczesnej gospodarce. Model opierający się na taniej sile roboczej to jak stawianie wozu przed koniem. Skończyliśmy z tym. Wspieranie przedsiębiorców, przewidywalne prawo - mówi.

10:57

- Zainwestujemy również w sport i rozwój kultury fizycznej - mówi, gratulując przy okazji polskim piłkarzom awansu do przyszłorocznych mistrzostw Europy. 

Przy okazji pozwolił sobie na żart, że "konsultował tę kwestię z ministrem sportu". Na sali rozległ się głośny śmiech, ponieważ na tę chwilę to właśnie Morawiecki tymczasowo zarządza tym resortem. 

10:55

"Każdego dnia wystawiamy około miliona e-recept i zwolnień. Nasze hasło to od Polski papierowej do Polski cyfrowej", "wprowadzimy pakiet badań dla każdego Polaka po 40. roku życia i przeznaczymy niemal 1 mld zł na Centrum Onkologii",  "ruszyła Narodowa Strategia Onkologiczna, Krajowa Sieć Onkologiczna, objęliśmy refundacją setki leków. Podnieśliśmy wydatki na zdrowie o ponad 50 proc., z 70 mld do 106 mld zł" - to z kolei wypowiedzi premiera dotyczące planów rządu w obszarze służby zdrowia. 

10:52

Pojawia się także wątek praworządności oraz wymiaru sprawiedliwości: - Demokratycznie wybrany parlament ma wpływ na obsadę sądów w wielu krajach w Danii, Niemczech, wszędzie. Wiceprzewodniczący CDU został wybrany na wiceprezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Czy opozycja w tych krajach chodzi do instytucji międzynarodowych ze skargą, że tam nie ma praworządności? Nie, bo oni rozumieją, że to szkodzi ich krajom. Życzyłbym sobie, by w Polsce było pod tym względem normalnie. Nie oskarżajmy Polski, a razem Polskę wzmacniajmy -

10:51

Morawiecki deklaruje również, że jego rząd skróci czas rozpatrywania spraw w sądach, czego "chce zdecydowana większość Polaków"

10:49

Teraz czas na oświatę, Tu również premier zapowiada kilka rozwiązań: - Inwestujemy w oświatę. Tylko w tym roku subwencję zwiększyliśmy o 3,8 mld zł. Nasi poprzednicy przez cztery lata zwiększyli ją o 3,5 mld zł.

- Uruchomimy program o wartości 2 mld zł, który sprawi, że polska szkoła będzie odpowiadała na potrzeby teraźniejszości i przyszłości. To pomoce naukowe, wsparcie dla niezbędnych modernizacji - mówi, dodając, że marzą mu się "samowystarczalne energetycznie" szkoły. 

10:47

Premier deklaruje wprowadzenie rozwiązań, które sprawią, że "piraci drogowi zapłacą za konsekwencje wypadków". Zapowiada przy tym, że buspasy będą udostępnione dla samochodów, w których znajdują się przynajmniej cztery osoby. 

10:45

Sporo miejsca szef rządu poświęca bezpieczeństwu na drogach, zapowiadając m.in. zmiany w przepisach, które miałyby wzmocnić bezpieczeństwo pieszych. - Polska jest dziś bezpiecznym krajem, ale wyjątek to bezpieczeństwo na drogach. Będzie to jeden z naszych priorytetów. Utworzymy program bezpiecznej infrastruktury drogowej - mówi.

- Nie może być dłużej tak, że przejście dla pieszych jest najbardziej niebezpiecznym elementem na drogach - dodaje, podkreślając, że "największym wrogiem bezpieczeństwa na drogach jest alkohol" i że jego rząd wzmocni profilaktykę dla osób walczących z tą chorobą. 

10:41

A tutaj szerzej o incydencie z Grzegorzem Braunem w roli głównej:

Zobacz także

10:37

- Dzieci są nietykalne, kto podniesie na nie rękę, tę ideologiczną rękę, ten podnosi rękę na całą wspólnotę - grzmi, dodając: -  Kto chce dzieci zatruć ideologią, rozbić więzi rodzinne, bez zaproszenia wejść do szkół, ten podkłada pod Polskę ładunek wybuchowy, chce wywołać wojnę kulturową. Nie dopuszczę do niej.

Po tej wypowiedzi ze strony posłów PiS rozlegają się na sali gromkie brawa. 

10:36

Teraz Morawiecki mówi o programów wsparcia rodziny i rządowej strategii demograficznej. - Każda duża rodzina może liczyć na wsparcie państwa, jakiego nie było dotąd. Dla rodzin z trójką i więcej dzieci zaproponujemy kolejne ulgi i udogodnienia - zapowiada. 

10:33

- Program rządu PiS jest oparty na takich wartościach jak: wolność, sprawiedliwość, demokracja, poszanowanie własności i dialog społeczny. Jest oparty na kulturze budującej tożsamość narodową, na małżeństwie i rodzinie, podlegającej szczególnej ochronie - twierdzi. 

10:33

- Idziemy z duchem czasu, ale też z duchem Polski. Polski normalności, a nie Polski skrajności - oświadcza Morawiecki.

Dużo mówi też o rodzinie - że to podstawowa wartość i fundament społeczeństwa. Cytuje też kard. Wyszyńskiego, że rodzina to "bastion całej Polski", 

W swoim wystąpieniu nie zgodził się również na "demontowanie tradycyjnej rodziny" i to, aby "wyjątki określały reguły". Nie sprecyzował jednak, o co mu chodziło, choć można się domyślać, że to nawiązanie do działalności ruchów LGBT. 

10:30

Na sali sejmowej obecny jest też m.in. kontrowersyjny prezes NIK Marian Banaś:

10:29

- W tym roku do Polski wróciło 100 tys. rodaków. Polacy wreszcie walizki rozpakowują - ogłasza premier.

Przy tym nawiązuje do niedawnego zniesienia wiz do USA dla Polaków. - To jest normalność, która wreszcie do nas wróciła - mówi, podkreślając zasługi prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie. 

10:27

Morawieckiego wsparła też na Twitterze jego poprzedniczka, a obecnie eurposłanka Beata Szydło:

10:24

- Solidarność to nie jest dla nas historia. To kamień węgielny naszej polityki - uważa szef rządu. Jako przykłady m.in. 500 plus, 13. emeryturę oraz obniżenie podatku PIT. 

10:22

- W ostatnich latach przebiliśmy rozwojowy szklany sufit. Poziom dochodów Polaków w relacji do najlepszych gospodarek świata jest najwyższy w historii - podkreśla. Dodaje przy tym, że rząd PiS walczy z ekonomicznymi nierównościami.

- Wskaźnik Giniego spadł poniżej 28 punktów. W zaledwie cztery lata poziom jest taki jak w Danii, a niższy niż przeciętnie w Europie - zaznacza.

10:21

- Udało się przezwyciężyć wiele bolączek. Dziękuje za pracę wszystkich ministrów i premierów, także obecnych tutaj w Sejmie - mówi szef rządu. Przyznaje przy tym, że PiS jak nikt inny naprawia polskie sprawy po 1989 roku. 

10:19

- Nasz cel to polskie państwo dobrobytu. Polska nie może być wypadkową naszych interesów, tylko sumą naszych celów i ambicji - zaznacza. 

10:19

- Polacy powierzyli PiS zadanie budowy polskiego państwa dobrobytu, bezpiecznego i nowoczesnego. Powierzyli nam to zadanie w wyborach, które miały najwyższą frekwencję od 30 lat - mówi Morawiecki.

- Polska staje przed dziejową szansą, wyzwaniem. Od naszych decyzji zależy, czy będziemy kształtować nowy porządek, czy ktoś ustali go za nas. Dlatego w obliczu globalnych wyzwań liczę na porozumienie wszystkich sił politycznych, dla Polski, dla rozwoju, w imię normalności - dodaje. 

10:17

Braun zszedł w końcu z mównicy, zainterweniować oprócz marszałek Sejmu musieli m.in. Marek Suski oraz Janusz Korwin-Mikke:

- Czy pan tu robi za ochroniarza? Proszę nie wchodzić ze mną w kontakt cielesny - krzyczał Braun do Suskiego, gdy ten do niego podszedł. 

10:15

Mateusz Morawiecki rozpoczął swoje przemówienie. 

Wcześniej miał jednak miejsce zgrzyt. Mównicy nie chciał opuścić poseł Konfederacji Grzegorz Braun, który chciał zgłosić wniosek formalny.

10:11

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Na sali sejmowej  są już m.in prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

10:10

Premier już godzinę temu był przygotowany do swojego wystąpienia. Na Facebooku podzielił się uroczym zdjęciem, na którym zaprezentował, w jaki sposób w ten dzień wspiera go najbliższa rodzina:

"Wsparcie od Dzieci - jest, wsparcie od osobistego stylisty, czyli mojej kochanej Żony - jest, zestaw do notowania - jest, okulary - są. To znaczy, że jestem gotowy na #Expose  .Zaczynamy za godzinę!" - napisał. 

10:07

To już drugie expose Morawieckiego jako szefa rządu - pierwsze wygłosił w grudniu 2017 roku, gdy zastąpił na tym stanowisku Beatę Szydło. 

10:06

Dzień dobry! Witamy Was w naszej relacji na żywo z Sejmu. Za kilka minut premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić swoje expose.

RadioZET.pl