Gorąco wokół zmiany premiera. ''Mateusz Morawiecki jest odkryciem w polskiej polityce''

Redakcja
05.12.2017 23:34
Gorąco wokół zmiany premiera. ''Mateusz Morawiecki jest odkryciem w polskiej polityce''
fot. PAP

Musimy zdynamizować rozwój Polski i to może będzie miało wpływ na to, jakie osoby będą realizować dalszą część kadencji - mówił we wtorek poseł PiS Marek Suski. Jego zdaniem wicepremier Mateusz Morawiecki "ma zdolności w tych kwestiach".

Zagłosuj

Kto powinien być premierem polskiego rządu?

Liczba głosów:

W poniedziałek lider PiS Jarosław Kaczyński spotkał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. Według informacji PAP rozmawiano o przygotowaniach do wyborów samorządowych oraz "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu. Według doniesień medialnych, Beatę Szydło na stanowisku premiera ma zastąpić wicepremier Mateusz Morawiecki.

Odnosząc się do tematu rekonstrukcji Suski ocenił we wtorek w TVP Info, że "pierwszy etap dobrej zmiany został wypełniony prawie w 100 proc.". Jego zdaniem nadszedł czas m.in. na rozwijanie polskiej przedsiębiorczości i innowacyjności. - Pan premier Morawiecki ma zdolności w tych kwestiach - stwierdził.

Według posła obecny rząd jest "najlepszym rządem od wielu lat". Dodał jednak, że "są pewne zadania, do których trzeba w jakimś sensie się dostosować i być może taka decyzja będzie też owocowała decyzjami personalnymi". - Natomiast jaka będzie decyzja - poczekamy - podkreślił.

Suski temat rekonstrukcji rządu skomentował również w TV Republice. Jego zdaniem wicepremier Mateusz Morawiecki jest "odkryciem w polskiej polityce". W przekonaniu posła Morawiecki ma "wielkie osiągnięcia" i zapewnił Polsce rozwój gospodarczy. - W dużym stopniu rozumie też potrzeby społeczne - dodał.

We wtorek rzecznik PiS Beata Mazurek podkreśliła, że żaden konkretny termin rekonstrukcji rządu nie został jeszcze wyznaczony. Pytana o propozycje objęcia funkcji premiera przez Mateusza Morawieckiego, odparła: "nie jest tajemnicą, że taka propozycja się pojawiła, ale decyzji jeszcze nie ma". Jak poinformowała, ostateczną decyzję podejmuje Komitet Polityczny PiS.

Zobacz także

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października. Nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Szef PiS Jarosław Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

RadioZET.pl/PAP/DG