Zamknij

CIR: Mateusz Morawiecki pozwie „Gazetę Wyborczą”. Za artykuł o uwłaszczeniu się premiera

20.05.2019 10:41
CIR: Mateusz Morawiecki pozwie „Gazetę Wyborczą”. Za artykuł o uwłaszczeniu się premiera
fot. Grzegorz Ksel/REPORTER

Centrum Informacyjne Rządu podało komunikat, że premier Mateusz Morawiecki zamierza pozwać „Gazetę Wyborczą” za dzisiejszy artykuł o kulisach zakupu nieruchomości przez premiera. Dziennik opisał sprawę kupna działki przez rodzinę Morawieckich od kurii po skrajnie korzystnej cenie. Zdaniem CIR tekst „GW” narusza dobro osobiste premiera.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku:

Dzisiejszy artykuł „Gazety Wyborczej” opisuje kulisy przejęcia przez rodzinę Morawieckich 15-hektarowej działki na wrocławskim Oporowie. Ziemia wcześniej należała do parafii pw. św. Elżbiety we Wrocławiu. Rodzina premiera kupiła grunty za 700 tys. zł, choć rzeczoznawcy szacowali jej ówczesną wartość na ok. 4 mln zł. Dziś grunty są warte 70 mln zł.

„Gazeta Wyborcza” wspomniała, że działka premiera uwzględniana jest w kontekście budowy nowej drogi. To oznacza, że na jej ewentualne wywłaszczenie złożą się wszyscy podatnicy (Skarb Państwa).

Dziennik dochodził, dlaczego działkę kuria sprzedała po tak niskiej cenie. Okazało się, że nie ma dokumentacji opisywanej transakcji, a dzisiejszy proboszcz nie ma wiedzy w sprawie. Dzisiejsza publikacja „GW” doczekała się za to szybkiego odniesienia. Centrum Informacyjne Rząd oczekuje sprostowania informacji podanych w artykule. Możliwe, że wobec ich braku sprawa trafi na wokandę sądu.

„Gazeta Wyborcza” po raz kolejny łamie podstawowe standardy dziennikarskiej rzetelności. Dzisiejszy tekst red. Jacka Harłukowicza opiera się o niedopowiedzenia, domysły, spekulacje i nieprawdziwe sformułowania. Służy to przedstawieniu premiera i jego żony w złym świetle, gdy w rzeczywistości sam artykuł jest pełen manipulacji i nierzetelności.

napisało CIR w dzisiejszym oświadczeniu.

W CIR wspominają, że autor artykułu Jacek Harłukowicz „przemilczał fakty, które zaprzeczały postawionym przez niego tezom”.

GW: Morawiecki uwłaszczył się na gruntach kościelnych

„Np. w odpowiedzi udzielonej mu przez Centrum Informacyjne Rządu wskazano wyraźnie, że wiedzę o możliwości nabycia działki pani Iwona Morawiecka uzyskała 17 lat temu z więcej niż jednego źródła. Autor artykułu pominął ten fragment i wprost sformułował wobec premiera i pani Iwony Morawieckiej zarzut kłamstwa – choć to właśnie on minął się z prawdą” – podkreślono.

źródło: RadioZET.pl/Onet