Zamknij

''Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie''. Sprostowanie Morawieckiego dot. smogu

Redakcja
31.10.2018 08:00
Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Premier Mateusz Morawiecki sprostował w środę w krakowskiej prasie - "Dzienniku Polskim", "Gazecie Krakowskiej" i krakowskiej "Gazecie Wyborczej" swoją wypowiedź z 14 października na temat działań władz miasta w sprawie smogu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na pierwszych stronach "Dziennika Polskiego", "Gazety Krakowskiej" i w krakowskiej "Gazecie Wyborczej" jest oświadczenie treści: „Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 14 października 2018 r. podczas spotkania wyborczego komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Krakowie o braku działań prezydenta Jacka Majchrowskiego na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie. Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów”.

We wtorek Sąd Apelacyjny w Krakowie przychylił się do zażalenia prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego na wcześniejsze orzeczenie Sądu Okręgowego. Oznaczało to, że premier Mateusz Morawiecki w ciągu 48 godzin musiał sprostować swoją wypowiedź nt. działań władz Krakowa ws. smogu. 

Chodzi o wypowiedź premiera z krakowskiej konwencji PiS, która odbyła się 14 października. Morawiecki przywołał wówczas wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 lutego 2018, w którym - jak mówił - lata 2008-2015 "określone zostały jako brak polityki na rzecz czystego powietrza". - Poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem, nie zrobili nic lub prawie nic – powiedział Morawiecki.

Zobacz także

- Nie mogłem pozwolić na to, by poszła opinia, że nic się nie robi, bo to nie tylko mnie uwłacza, ale przede wszystkim mieszkańcom - powiedział Jacek Majchrowski po decyzji sądu.

- Mieszkańcy włożyli pieniądze, pracę i swoje zdrowie czasem, żeby doprowadzić do zmiany palenisk - dodał prezydent Krakowa. Majchrowski podkreślił, że zależało mu na sprostowaniu nieprawdziwej wypowiedzi premiera. Przypomniał, że wystosował do Mateusza Morawieckiego list w którym opisał działania Krakowa w walce ze smogiem

Co o problemie smogu mówi nowy prezydent Warszawy? Przeczytaj rozmowę z Rafałem Trzaskowskim

RadioZET.pl/PAP/DG