Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

''Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie''. Sprostowanie Morawieckiego dot. smogu

31.10.2018 08:00
xxx wiadomosci

Premier Mateusz Morawiecki sprostował w środę w krakowskiej prasie - "Dzienniku Polskim", "Gazecie Krakowskiej" i krakowskiej "Gazecie Wyborczej" swoją wypowiedź z 14 października na temat działań władz miasta w sprawie smogu.

Mateusz Morawiecki fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na pierwszych stronach "Dziennika Polskiego", "Gazety Krakowskiej" i w krakowskiej "Gazecie Wyborczej" jest oświadczenie treści: „Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 14 października 2018 r. podczas spotkania wyborczego komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Krakowie o braku działań prezydenta Jacka Majchrowskiego na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie. Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów”.

We wtorek Sąd Apelacyjny w Krakowie przychylił się do zażalenia prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego na wcześniejsze orzeczenie Sądu Okręgowego. Oznaczało to, że premier Mateusz Morawiecki w ciągu 48 godzin musiał sprostować swoją wypowiedź nt. działań władz Krakowa ws. smogu. 

Chodzi o wypowiedź premiera z krakowskiej konwencji PiS, która odbyła się 14 października. Morawiecki przywołał wówczas wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 lutego 2018, w którym - jak mówił - lata 2008-2015 "określone zostały jako brak polityki na rzecz czystego powietrza". - Poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem, nie zrobili nic lub prawie nic – powiedział Morawiecki.

- Nie mogłem pozwolić na to, by poszła opinia, że nic się nie robi, bo to nie tylko mnie uwłacza, ale przede wszystkim mieszkańcom - powiedział Jacek Majchrowski po decyzji sądu.

- Mieszkańcy włożyli pieniądze, pracę i swoje zdrowie czasem, żeby doprowadzić do zmiany palenisk - dodał prezydent Krakowa. Majchrowski podkreślił, że zależało mu na sprostowaniu nieprawdziwej wypowiedzi premiera. Przypomniał, że wystosował do Mateusza Morawieckiego list w którym opisał działania Krakowa w walce ze smogiem

Co o problemie smogu mówi nowy prezydent Warszawy? Przeczytaj rozmowę z Rafałem Trzaskowskim

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń