Mateusz Morawiecki: państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana

Redakcja
27.01.2019 14:59
Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Zakończyły się główne obchody 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną, która przypada 27 stycznia. W uroczystościach uczestniczyło kilkudziesięciu byłych więźniów, a także premier Mateusz Morawiecki i ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari.

"Tej Zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie" - mówił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. "To Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską, którą potem, też do dzisiaj, wszyscy historycy tak określają. Ale całe zło wzięło się z tego państwa i o tym nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła" – dodał Morawiecki.

"Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być w żaden sposób relatywizowana i taką obietnicę pełnej prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć. (…) Musimy prawdzie patrzeć prostu w oczy, po to, żeby ta straszna, okrutna śmierć, która dotknęła wszystkich więzionych tutaj i w innych niemieckich obozach zagłady, żeby oni nie zginęli jeszcze raz" - powiedział premier.

Rocznica została uczczona również w Warszawie - przed Pomnikiem Bohaterów Getta. A w całym kraju, o godzinie 18, w oknach pojawią się zapalone świecie, które jako „Światło Pamięci” będą symbolizować solidarność z ofiarami Holokaustu.

Zobacz także

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej. Dzień ten obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Zobacz także

RadioZET/PAP/KrK/MK