Za 10 dni wyniki matur. Co musisz wiedzieć?

Redakcja
20.06.2017 15:09
Matura
fot. East News

Kiedy i jak dowiemy się o wynikach? Czy można legalnie uzyskać je wcześniej niż inni? Co z poprawkowiczami? Poszukaliśmy odpowiedzi na pytania najbardziej nurtujące tegorocznych maturzystów.

Zobacz także

Po intensywnym maturalnym maju przyszedł miesiąc przerwy. Czerwiec w ostatnich klasach szkół średnich to okres bezczynności edukacyjnej, jako że formalny koniec roku szkolnego i wydanie świadectw odbywa się pod koniec kwietnia.

Ale to również czas nerwowego oczekiwania na wyniki egzaminów - na informacje, które mogą uszczęśliwić i okazać się biletem na wymarzone studia bądź wpędzić w rozpacz i kazać zweryfikować swoje uprzednie plany.

Gdzie i jak sprawdzić wyniki?

Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, oficjalne wyniki egzaminów maturalnych ogłoszone zostaną 30 czerwca. Będzie je można uzyskać na miejscu, w szkole, ale także szybciej, bo w internecie.

Już po północy możliwe będzie zalogowanie na stronę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, do której dany abiturient był przypisany i sprawdzenie swoich osiągnięć z konkretnego przedmiotu. Wystarczy wejść w panel logowania i wpisać swój numer PESEL oraz hasło, wydane uprzednio w danej placówce oświatowej.

Oczywiście, o tym, czy matura się powiodła, zapewne nie wszyscy dowiedzą się od razu. W przypadku sprawdzania wyników online zawsze pojawia się bowiem problem ogromnej liczby zainteresowanych (w tym roku do "egzaminu dojrzałości" przystępowało ponad 280 tysięcy osób), co skutkuje przeciążeniem serwerów i spowolnieniem bądź zawieszeniem witryny.

Walka o lepszy rezultat

Warto dodać, że do matury co roku przystępuje kilka tysięcy (w 2017r. aż 9 tys.) absolwentów z lat poprzednich, którzy chcieliby podjąć to wyzwanie raz jeszcze, ponieważ np. zamierzają rozpocząć nowe studia, w rekrutacji na które wymagane są lepsze wyniki niż te uzyskane za pierwszym razem.

Zobacz także

Ustawa o systemie edukacji mówi, że pojedyncze przedmioty możemy poprawiać w ciągu pięciu lat od pierwszego przystąpienia do egzaminu. Gdy okres ten minie, to jeżeli chcemy uzyskać bardziej satysfakcjonujące rezultaty, musimy zdawać pełną pulę przedmiotów obligatoryjnych i fakultatywnych, a nie tylko te wybrane bądź niezaliczone.

Egzaminy dodatkowe

Dlaczego na wyniki trzeba czekać ponad miesiąc? Tak to wygląda w przypadku większości maturzystów, jednak trzeba pamiętać, że do dziś, a więc do 20 czerwca - w różnych, wyznaczonych przez poszczególne okręgowe komisje, terminach - odbywają się tzw. egzaminy dodatkowe.

Są to egzaminy przeznaczone dla osób, którym udokumentowane problemy zdrowotne bądź wypadki losowe uniemożliwiły przystąpienie do matury w pierwotnych terminach

Twarde zasady i zero wyjątków

A jeżeli komuś na gwałt potrzebne byłyby wyniki przed 30 czerwca? Jeśli rzeczywiście termin ich ogłoszenia jest późniejszy niż np. termin rekrutacji na studia za granicą (a wiadomo, że w innych państwach tamtejszy harmonogram nie musi pokrywać się z polskim)? Czy można choćby wystosować pisemną prośbę i liczyć na jej pozytywne rozpatrzenie w drodze wyjątku?

O powyższe kwestie zdecydowaliśmy się zapytać CKE, jednak odpowiedź była jednoznaczna: nie ma odstępstw od reguły, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

- Niestety, nie ma możliwość uzyskania wyników przed 30 czerwca. Zasady są odgórnie ustalone dla wszystkich i restrykcyjnie przestrzegane. Pismo oczywiście wysłać można, natomiast na pewno zostanie ono rozpatrzone negatywnie - usłyszeliśmy w sekretariacie instytucji.

Sierpniowe poprawki

Niestety, nie dla wszystkich majowa kampania kończy się sukcesem. Według danych Ministerstwa Edukacji, ubiegłorocznej matury nie zdało 15 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ci, którzy zdając wszystkie obowiązkowe przedmioty i którym jeden egzamin ustny bądź pisemny się nie powiódł, dostają jednak szansę w segmencie poprawkowym.

Zobacz także

Tegoroczna poprawkowa część pisemna zaplanowana jest 22 sierpnia na godz. 9:00, natomiast część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne - prezentacja i wypowiedź - formuła od 2015) na 23-25 sierpnia 2017 r. Informacje na temat miejsca oraz szczegółowych terminów egzaminów ustnych pojawią się na stronach właściwych okręgowych komisji do 11 sierpnia.

W przypadku egzaminów poprawkowych, zarówno termin ogłoszenia wyników, jak przekazania szkołom oraz zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach jest ten sam - 12 września. Jako, że spora część kierunków na uczelniach wyższych prowadzi rekrutację do końca września lub nawet do początku października (oczywiście, jeżeli zostaną jeszcze wolne miejsca), maturzyści z sierpniowym doświadczeniem nie muszą się obawiać, że zostaną na lodzie.

RadioZET.pl/MP