Matura 2017. Maraton otwiera egzamin z j. polskiego

Redakcja
04.05.2017 07:48
Matura 2017. Maraton otwiera egzamin z j. polskiego
fot. Marcin Stępień/Agencja Gazeta

W czwartek 4 maja 2017 roku rozpoczyna się maraton maturalny. Punktualnie o 9 rano licealiści zasiądą do arkuszy z języka polskiego. W tym roku w kwestiach proceduralnych przewidziano też kilka nowych rozwiązań.

Matura 2017 rozpoczęta. O godzinie 9.00 maturzyści zmierzą się z arkuszem podstawowym z j. polskiego. Na 14.00 zaplanowana jest część rozszerzona.

Na co zwrócić uwagę podczas tego egzaminu. Przede wszystkim należy uważnie czytać pytania, nie spieszyć się, aby żadne niuanse zawarte w teście czy w temacie eseju nam nie uciekły. Pytania testowe odnoszą się do dołączonych tekstów kultury. Trzeba zapoznać się z nimi jak najwnikliwiej. Tam znajduje się wiele odpowiedzi (w końcu chodzi o sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem). Uwaga na przepisywanie gotowych zdań! Musimy odpowiadać pełnymi zdaniami.

Zobacz także

Jest też kilka nowości. Tegoroczni maturzyści po raz pierwszy mogą się odwołać od wyników egzaminu do niezależnych arbitrów. To pomoże wielu osobom uniknąć "zawalenie" roku i uzyskać drugą szansę. 

Poza tym Ministerstwo Nauki ma zapłacić uczelniom, które przyjmą najlepszych spośród maturzystów. - Wypłacimy uczelniom 82 mln zł, by zachęcać je do starań o wybitnie uzdolnionych absolwentów - zapowiedziała wiceminister nauki Teresa Czerwińska. 

Licealiści muszą obowiązkowo podejść do sześciu egzaminów: pisemnych na poziomie podstawowym z języka polskiego, obcego i matematyki, ustnych z języka polskiego i obcego, a także pisemnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Egzaminy podstawowe zdaje się od progu 30 proc. Rozszerzone nie mają takiego wymogu. Można zdobyć mizerną liczbę punktów (lub nawet skończyć z wynikiem zerowym). Do dwóch egzaminów rozszerzonych podejdzie niemal 30 proc. zdających, do trzech – 20 proc., a do czterech – 4 proc.

W tym roku blisko 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników, zmierzy się z egzaminem dojrzałości.

Zobacz także

Pisemne matury potrwają do 24 maja, ustne do 26 maja.

Maturzyści poznają swoje wyniki 30 czerwca. Dotychczas licealiści mogli zobaczyć swój arkusz i poprosić o jego ponowne sprawdzenie. Jednakże od poprawionego wyniku nie mogli się już odwołać. Teraz to się zmieni. Dostają prawo zaskarżenia wyniku do niezależnych arbitrów.

W 2016 roku 20 proc. maturzystów nie zdało. 

RadioZET.pl/KM