Matura 2018. Temat rozprawki z języka polskiego zaskoczył wszystkich

Redakcja
04.05.2018 17:01
matura
fot. Archiwum

W piątek 4 maja wystartowały matury 2018."Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?" na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa i interpretacja wiersza Ernesta Brylla pt. "Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają" - takie tematy maturzyści mieli do wyboru zdając egzamin na poziomie podstawowym.

Centralna Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie internetowej opublikowała rozwiązany arkusz egzaminacyjny.

Matura z języka polskiego 2018

Z dwóch części składa się egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst (praca ma liczyć co najmniej 250 słów); mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

Rozprawka na maturze

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).

Matura 2018 – jaki temat rozprawki?

"Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?" – tak brzmiał temat rozprawki na tegorocznej maturze. Zacytowany w arkuszu egzaminacyjnym fragment pochodził z "Lalki" Bolesława Prusa"; był to fragment rozmowy Stanisława Wokulskiego z Ignacym Rzeckim, w którym Wokulski mówi o tęsknocie za krajem, jaką czuł w Bułgarii, gdzie wyjechał, by zarobić na dostawach dla wojska w czasie wojny rosyjsko-tureckiej. Maturzyści, pisząc tekst własny, mieli odwołać się do zacytowanego fragmentu "Lalki", całej powieści Prusa oraz wybranego tekstu kultury.

Zobacz także

RadioZET.pl/CKE/PAP/strz