Zamknij

Matura 2019 - POLSKI: odpowiedzi i arkusz [POZIOM PODSTAWOWY]

Jolanta Waligora
06.05.2019 16:40
Matura 2019 - POLSKI: odpowiedzi i arkusz [POZIOM PODSTAWOWY]
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Już po pierwszej maturze - licealiści zdawali w poniedziałek egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dla wszystkich uczniów, którzy chcą sprawdzić prawidłowe odpowiedzi z tegorocznego testu mamy już arkusz, a także rozwiązanie zadań, które przygotowała komisja. Wszystkie informacje dotyczące matury z języka polskiego na poziomie podstawowym znajdziecie w naszym artykule. 

Dziady cz. III lub „Samotność” - wiersz Anny Świrszczyńskiej to teksty, na podstawie których tegoroczni maturzyści mieli napisać wypracowanie.  Ci z uczniów, którzy wybrali fragment dzieła Adama Mickiewicza, odpowiadali w swojej pracy na pytanie „Czym jest dla człowieka wolność?”. Sprawdźcie poniżej jakie jeszcze zadania przygotowała komisja dla maturzystów, a także jakie były ich rozwiązania. 

Matura 2019 - MATEMATYKA: odpowiedzi, arkusz PDF, rozwiązania zadań

Matura 2019 - polski: odpowiedzi i arkusz egzaminacyjny [POZIOM PODSTAWOWY] 

Arkusz z matury 2019 z polskiego można znaleźć pod tym LINKIEM. Pytania na tegorocznym egzaminie dotyczyły m.in. tekstu o językowym savoir-vivrze autorstwa Tadeusza  i Halina Zgółków, fragmentu twórczości Ryszarda Koziołka, a także Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Sami licealiści, przyznawali że pytania były "zaskakujące", ale nietrudno było udzielić na nie poprawnej odpowiedzi. Uczniowie zdradzali, że zamiast Dziadów woleliby np. Lalkę.
- Romantyzm jest skomplikowany. Wolelibyśmy dostać na egzaminie powieści z innej epoki - mówili szczerze maturzyści. 

Matura 2019 z j. polskiego odbyła się w poniedziałek, 6 maja. Egzamin na poziomie podstawowym rozpoczął się o godzinie 9:00. Był to zarazem pierwszy test, do którego podeszli tegoroczni maturzyści. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy maturalne pisemne z matematyki (7 maja) oraz z języka obcego (8 maja). Szczegółowy terminarz można znaleźć w linku poniżej.

Matury 2019 - DATA: kiedy odbędą się matury pisemne, a kiedy ustne? 

Startują egzaminy maturalne. Na początek pisemny język polski

Matura 2019 z polskiego - odpowiedzi i arkusz PDF [6.05]

Arkusz z matury 2019 z polskiego i odpowiedzi  na poziomie podstawowym zamieściliśmy w poniższej galerii. 

Aby zdać maturę 2019, trzeba uzyskać nie mniej niż 30% z możliwych do zdobycia punktów z określonych przedmiotów. Oznacza to, że osoby, które uzyskały poniżej 30% na maturze, nie zaliczyły jej. Ten warunek dotyczy wszystkich przedmiotów, do których podchodzimy na egzaminie dojrzałości (z języka polskiego i wybranego języka obcego na poziomie podstawowym - w formie ustnej i pisemnej - oraz z matematyki na poziomie podstawowym -w formie pisemnej). Wykluczone są z tego całkowicie dodatkowe przedmioty maturalne.

Maturzysta – zgodnie z obecnymi zasadami – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru (maksymalnie do sześciu). Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, i od poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na rozszerzonym – 180 minut. Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9.00 i 14.00. W pierwszym dniu matur po południu przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. 

Matura ustna 2019 - POLSKI: tematy, zestawy pytań, przykłady. Co może być na maturze?

Uczniowie zobowiązani są do zabrania na maturę dowodu tożsamości i długopisu z czarnym tuszem. Zalecamy jednak, żeby zabrać ze sobą minimum dwa dodatkowe długopisy, w razie jakby jeden z nich się wypisał. Dodatkowo według zasad, na maturę 2019 można wnieść także małą butelkę wody. Woda może być również zapewniona przez szkołę. Z kolei na egzaminie dojrzałości nie można mieć przy sobie urządzeń telekomunikacyjnych. Gdyby maturzysta w czasie egzaminu dojrzałości użył telefonu komórkowego, jego test zostałby unieważniony. 

Matury 2019 - ZASADY i procedury: jak wygląda matura i co można mieć na egzaminie?

Matury 2019 - ile trzeba mieć procent, żeby zdać i czy trzeba zdać maturę rozszerzoną?

RadioZET.pl/JW