Zamknij

Wyniki matury 2019. Lepsza średnia z matematyki niż polskiego

Bartłomiej Chudy
04.07.2019 12:51
Wyniki matury 2019. Lepsza średnia z matematyki niż polskiego
fot. Rafal Gaglewski/REPORTER

Znamy ogólnopolskie wyniki matur, z wyszczególnieniem przedmiotów i rodzajów szkół średnich. Trudności sprawiała jak zwykle matematyka, ale ze średnich wyników wynika, że była łatwiejsza niż język polski. „Podstawa” z języka polskiego i obcego wypadała po myśli zdających.

Wyniki matur 2019, jak zaznaczali minister edukacji Dariusz Piontkowski i szef CKE Marcin Smolik, były porównywalne do tych z ostatnich lat. Przypomnijmy, egzamin dojrzałości zdało w tym roku 80,5 proc. z ponad 247 tysięcy absolwentów szkół średnich. 13 proc. zdających myślami jest już przy sierpniowej poprawce jednego egzaminu. Reszta matury nie zdała.

Znamy też wyniki matur z uwzględnieniem poszczególnych przedmiotów.

Wyniki matury z języka polskiego 2019

Egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym zdało w tym roku 95 proc. uczniów. Średni wynik w skali kraju był niespecjalny i wyniósł 52 proc.

Wyniki matury z matematyki 2019

Najtrudniejszym egzaminem dojrzałości była matura z matematyki. Tę na poziomie podstawowym ma już za sobą 86 proc. absolwentów. Co ciekawe, średni wynik z „matmy” był lepszy niż z języka polskiego — wyniósł 58 proc., co oznacza, że niewdzięczna królowa nauk była w tym roku na egzaminie łaskawsza niż język ojczysty.

Wyniki matury z języka angielskiego 2019

Pomyślnie poszła uczniom matura z angielskiego, najczęściej wybieranego języka obcego. Na poziomie podstawowym zaliczyło ją 94 proc. zdających. Średni wynik w skali kraju był z angielskiego najwyższy, wyniósł 72 proc.

Matura 2019 w liceach i technikach

Wyższy poziom zdawalności matur odnotowano w liceach (86,4 proc) niż w technikach (70,5 proc.). W liceach niecałe 9 proc. absolwentów szykuje się na sierpniową poprawkę. W technikach ten wskaźnik wynosi 20 proc.

Średni wynik matury z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniósł w liceach 55 proc., a w technikach 45 proc. W przypadku matematyki średnia dla liceów wyniosła 64 proc., a w technikach 49 proc. Najwyższe wyniki uzyskiwano z języka angielskiego, w liceach 78 proc., a w technikach 63 proc.

RadioZET.pl