Zamknij

Są średnie wyniki matur. Matematyka poszła źle, ale biologia jeszcze gorzej

05.07.2019 08:21
OKE wyniki i zdawalność matura 2019. Mediana z polskiego, matematyki, angielskiego, biologii
fot. Rafal Gaglewski/REPORTER

CKE opublikowała w czwartek informacje o wynikach matury 2019. W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło 247 230 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Co piąty nie zdał matury, ale część z nich będzie jeszcze mogła podejść do egzaminu poprawkowego w sierpniu. A jak prezentują się średnie wyniki poszczególnych przedmiotów? CKE podała już wstępne dane.

Wyniki matury 2019 absolwenci poznali w czwartek rano. Maturzyści z liceów i techników podchodzili w maju do trzech egzaminów obowiązkowych - matematyki, języka angielskiego i języka polskiego, a oprócz tego mogli wybrać dodatkowe przedmioty. Jak się okazuje, matury nie zdał co piąty zdający.

Wciąż jednak 12,9 proc. z nich może przystąpić do egzaminu poprawkowego – im nie udało się zdać tylko jednego egzaminu. Ci, którzy oblali więcej przedmiotów i nie uzyskali z nich wymaganych 30 proc., będą musieli podejść do testów ponownie za rok.

screenshot-cke.gov.pl-2019.07.05-09-07-01
fot. OKE

Wiemy już, że najwięcej maturzystów poległo na matematyce - w liceach nie zdał jej co dziesiąty, a w technikach - co piąty absolwent.

Zobacz także

Średnie wyniki matur – język polski, matematyka

Średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 52 proc. możliwych do uzyskania punktów. Wśród absolwentów liceów średni wynik to  55 proc., a wśród absolwentów techników – 45 proc.).

Średni wynik z matematyki na poziomie podstawowym to 58 proc. pkt. (wśród absolwentów liceów – 64 proc., a wśród absolwentów techników – 49 proc.).

Zobacz także

Średnie wyniki matur – język obcy (angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański, włoski)

Jeśli chodzi o obowiązkowy język obcy nowożytny, to najczęściej wybieranym był zdecydowanie język angielski. Średni wynik uzyskany w tym roku przez maturzystów z egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym to 72 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów – 78 proc. pkt., a wśród absolwentów techników – 63 proc. pkt.).

Średni wynik z języka niemieckiego to 61 proc. pkt. (w liceach – 69 proc. pkt., w technikach – 51 proc. pkt.), z rosyjskiego – 65 proc. pkt. (w liceach – 72 proc. pkt., w technikach – 55 proc. pkt.), z francuskiego – 81 proc. pkt. (w liceach – 82 proc. pkt., w technikach – 54 proc. pkt.), z hiszpańskiego – 77 proc. pkt. (w liceach – 77 proc. pkt., w technikach – 74 proc. pkt.), a z włoskiego – 82 proc. pkt. (w liceach – 82 proc. pkt., w technikach – 84 proc. pkt.).

Matury 2019 - ile trzeba mieć procent, żeby zdać i czy trzeba zdać maturę rozszerzoną?

Średnie wyniki – matura rozszerzona 2019 z polskiego, biologii, geografii i innych przedmiotów

Średni wynik wszystkich tegorocznych maturzystów z egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym to 55 proc. możliwych do uzyskania punktów, z białoruskiego – 100 proc. pkt., z litewskiego – 90 proc. pkt., z ukraińskiego – 79 proc. pkt., z angielskiego – 72 proc. pkt., z niemieckiego – 56 proc. pkt., z rosyjskiego – 62 proc. pkt., z francuskiego – 66 proc. pkt., z hiszpańskiego – 54 proc. pkt., z włoskiego – 71 proc. pkt., z matematyki – 39 proc. pkt., z biologii – 33 proc. pkt., z chemii – 40 proc., pkt., z filozofii – 37 proc. pkt., z fizyki – 42 proc. pkt., z geografii – 29 proc. pkt., z historii – 37 proc. pkt., z historii muzyki – 46 proc. pkt., z historii sztuki – 48 proc. pkt., z informatyki – 37 proc. pkt., z języka kaszubskiego – 44 proc. pkt., z języka łacińskiego i kultury antycznej – 61 proc. pkt., z języka łemkowskiego – 88 proc. pkt., z wiedzy o społeczeństwie – 27 proc. pkt.

Wyniki matury 2019 a mediana z poszczególnych przedmiotów

Nieco inaczej prezentuje się mediana, czyli wynik środkowy, poniżej i powyżej którego znajduje się po około 50% wyników. W przypadku języka polskiego na poziomie podstawowym jest to 51 proc., a rozszerzonym - 55 proc., z matematyki - 58 proc. (poziom podstawowy) i 34 proc. (poziom rozszerzony), angielski  80 proc. (poziom podstawowy) i 56 proc. (poziom rozszerzony).

Matura poprawkowa 2019 - kiedy egzaminy poprawkowe i kto je pisze? [DATA]

Pamiętajmy, że maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z wybranego przez siebie przedmiotu – a nawet pięciu. W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, tak jak w przypadku przedmiotów obowiązkowych, gdzie trzeba uzyskać z co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia.

RadioZET.pl/OKE